2014 թվականի ամառային սեզոնի սկզբից «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը Երեւան-Բաթումի-Երեւան երթուղով Բաթումի է հասցրել 21 հազար ուղեւորի: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության ուղեւորափոխադրումների տնօրինության պետ Գագիկ Մովսիսյանը:
Նրա խոսքով՝ արդեն այսօր գնացքները փաստացի երթեւեկում են լրիվ բեռնված: «Այս տարվա օգոստոսին մենք կփոխադրենք ավելի շատ ուղեւոր, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում: Դա երեւում է արդեն պատվիրված տոմսերից»,-հայտարարել է Մովսիսյանը:
Նրա խոսքով՝ ամռանն ուսանողներին որպես ուղեկցորդ աշխատանքի ընդունելու ծրագիրն ուժի մեջ է, այս տարի աշխատանքի է ընդունվել 32 ուսանող:
Միեւնույն ժամանակ ընկերությունը չեղյալ է համարել կուրորտային երթուղին Հայաստանի ներսում՝ հանգստյան օրերին Սեւանի ափին գտնվող Շորժա գյուղ ուղերթը գիշերելով հանդերձ 9-10 հազար դրամ (մոտ 25 դոլար՝ խմբ.) արժողությամբ: «Այս ուղերթը մենք չենք կարող առանձնանցել կուպե-վագոնների համար, քանի որ դրանք մեզ մոտ բոլորն էլ Բաթում են մեկնում»,- պարզաբանել է Մովսեսյանը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն («ՌԵ» ԲԲԸ-ի դուստր ձեռնարկություն) ղեկավարում է Հայաստանի երկաթուղային կոնցեսիաները 2008թ.-ից ի վեր:

С начала летнего сезона 2014 г «Южно-Кавказская железная дорога» перевезла по маршруту Ереван – Батуми – Ереван в Батуми 21 тысячу пассажиров. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am начальник дирекции пассажирских перевозок ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Гагик Мовсесян. По его словам, уже сегодня поезда на маршруте ходят с практически полной загрузкой. «В августе нынешнего года мы перевезем больше пассажиров, чем за тот же период прошлого года: это видно по забронированным билетам», - заявил Мовсесян.
По его словам, программа приема на работу студентов на лето в качестве проводников остается в силе: в этом году было принято 32 студента.
В то же время компания отменила курортный маршрут внутри Армении: поездку на выходные в купе в поселок Шоржа на берегу Севана с возможной ночевкой в вагоне, по цене в 9-10 тыс драмов (около $25 - ред). «На этот маршрут мы не смогли выделить купейные вагоны, потому что все они идут у нас на Батуми», - пояснил Мовсесян.
ЗАО «ЮКЖД» (дочерняя компания ОАО «РЖД») управляет по концессии железными дорогами Армении с 2008 года.