Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ օգոստոսի 4-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝ Յուննան նահանգում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի պատճառած բազմաթիվ մարդկային կորուստների, ինչպես նաեւ մեծածավալ ավերածությունների կապակցությամբ:
«Վստահ եմ, որ Չինաստանի կառավարության կողմից ձեռնարկված վճռական միջոցառումները թույլ կտան արագ հաղթահարել այս դաժան փորձությունը:
Կիսելով Ձեր եւ բարեկամ Չինաստանի ժողովրդի վիշտը` մաղթում եմ վիրավորներին շուտափույթ ապաքինում, իսկ զոհվածների հարազատներին եւ Չինաստանի ողջ ժողովրդին` տոկունություն եւ ոգու արիություն»-ասված է ՀՀ նախագահի ցավակցական հեռագրում։

Президент Армении Серж Саргсян выразил соболезнования председателю Китайской Народной Республики Си Цзинпиню в связи с разрушительным землетрясением в провинции Юннань на юге республики. Землетрясение вызвало многочисленные человеческие жертвы, человеческие потери, причинило области огромные разрушения.
«Уверен, что решительные мероприятия правительства Китая помогут быстро преодолеть это жестокое испытание.
Разделяя эту боль, Вашу и дружественного народа Китая, желаю раненым скорейшего выздоровления, а родным погибших и всему народу Китая – стойкости и силы духа», - говорится в телеграмме соболезнования президента Армении.