Ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ գործողությունները Իլհամ Ալիեւի քաղաքականության արդյունքն են, ով փորձում է իր երկրի ներսում լրացուցիչ օրինականություն ստանալ: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում հայտարարեց Աշխարհաքաղաքական վերլուծության եվրոպական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Մատեուշ Պիսկորսկին:
Նրա համոզմամբ՝ հենց այդ պատճառով նշված գործողությունները մեծ չափով ուղղված են Ադրբեջանի գործող իշխանության ներքին PR-ին, հատկապես, որ հայտնի են ընդդիմության հետ իշխանության խնդիրները, տարբեր էթնիկ խմբերի շրջանում ընդդիմադիր տրամադրություններ են բարձրանում: «Տեղեկություններ կան, որ ադրբեջանական զինված ուժերը ղարաբաղյան հակամարտության գոտի են ուղարկում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին, հավանաբար, որոշակի առաջադրանք կատարելով, որի իմաստը ազգային փոքրամասնությունների՝ լեզգիների, թալիշների՝ հայերի դեմ որոշակի կերպով տրամադրելու մեջ է» - նշեց Պիսկորսկին՝ ընդգծելով, որ նման կերպ ադրբեջանական իշխանությունները փորձում են ամրացնել իրենց ներքին դիրքերը:
Բնական է, հավելեց փորձագետը, այդ ամենին նպաստում է նաեւ միջագային իրավիճակը: «Ադրբեջանցիներին կարող են կարծել, որ առաջին հերթին Ուկրաինայում զինված հակամարտության եւ քաղաքացիական պատերազմի, իսրայելական իշխանությունների կողմից Պաղեստինի ինքավարության բնակիչների դաժան ճնշումների պայմաններում նրանց գործողություններն ու սադրանքները միջազգային հանրությունում աննկատ կմնան», եզրափակեց Մատեուշ Պիսկորսկին:

Агрессивные действия азербайджанской стороны являются результатом политики Ильхама Алиева, который пытается получить дополнительную легитимность внутри своей страны. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил генеральный директор Европейского центра геополитического анализа, кандидат политических наук Матеуш Пискорски.
По его убеждению, именно поэтому отмеченные действия в большей степени направлены на внутренний PR действующей власти Азербайджана, тем более, что известны проблемы власти с оппозицией, поднимаются оппозиционные настроения среди разных этнических групп. «Поступает информация о том, что азербайджанские вооруженные силы отправляют в зону карабахского конфликта представителей национальных меньшинств, видимо, чтобы выполнить определенную задачу, которая заключается в том, чтобы нацменьшинства – лезгины, талыши, были тоже определенным способом настроены против армян», - отметил Пискорски, подчеркнув, что таким образом азербайджанские власти пытаются укрепить свои внутренние позиции.
Естественно, добавил эксперт, всему этому способствует также международная обстановка. «Дело в том, что азербайджанцы могут считать, что, во-первых, в условиях вооруженного конфликта и гражданской войны в Украине, во-вторых, жесткого подавления палестинского населения Палестинской автономии израильскими властями, их действия и провокации останутся незамеченными международным сообществом», - заключил Матеуш Пискорски.