Ուկրաինայի չորրորդ նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը Լյուքսեմբուրգում Եվրոպական Միության դատարանին ներկայացրած հայցում պահանջում է չեղյալ հայտարարել մարտի 5-ին իր դեմ սահմանված պատժամիջոցներն ու իրեն անվանում է Ուկրաինայի միակ օրինական նախագահ: Այդ մասին նշվում է հայցի տեքստում, որը հրապարակվել է ԵՄ Պաշտոնական ամսագրում, հաղորդում է ՈՒՆՆ-ը:
Իր հայցում Յանուկովիչը նշում է, որ «Ուկրաինայի օրինական եւ ժողովրդավարական ընտրված նախագահն է, իսկ «Նախկին նախագահ» ձեւակերպումը դեմ է Ուկրաինայի օրենքին ու միջազգային իրավունքին, իսկ այսպես կոչված «ժամանակավոր նախագահն ու կառավարությունը» չեն օրինականացվել եւ դեմկորտական եղանակով չեն ընտրվել, իշխանությունը ստացել են անօրինական ուժով՝ ընդդեմ օրինականությանը, ժողովրդավարական սկզբունքներին ու միջազգային իրավունքի նորմերին»:
Բացի այդ, նախկին նախագահը ԵՄ-ում իր հաշիվների սառեցումն ապօրինի է համարում, քանի որ «պատժամիջոցները սահմանելու ժամանակ ուկրաինական իրավապահ մարմինները հետաքննություն չեն վարել պետական ունեցվածքի յուրացման մեղադրանքով», իսկ դա «սեփականության իրավունքի խախտում է, որը երաշխավորված է ԵՄ հիմնական կանոնների խարտիայում»:
Նշենք, որ Յանուկովիչի երկու որդիներ Վիկտորն ու Ալեքսանդրը նմանատիպ հայցեր են ներկայացրել Եվրոսպական միության դատարան:

Четвертый президент Украины Виктор Янукович в своем иске в Суд Европейского Союза в Люксембурге с требованием отменить введенные против него 5 марта санкции ЕС называет себя единственным легитимным президентом Украины. Об этом говорится в тексте иска, обнародованном в Официальном журнале ЕС, сообщает УНН.
В своем иске Янукович говорит, что является «легитимным и демократически избранным Президентом Украины, а формулировка «экс-президент» идет вопреки закону Украины и международному праву, а так называемый «временный президент и правительство» не были законно и демократически избранными и получили власть незаконно силой, вопреки законности, демократическим принципам и норма международного права».
Кроме того, экс-президент считает замораживание его счетов в ЕС неправомерным, поскольку «на момент введения санкций против него украинские правоохранительные органы не вели следствие по подозрению в незаконном отчуждении государственных средств и выводу их за границу», и это является «нарушением права собственности, гарантированных Хартией основных прав Европейского Союза».
Заметим, что два сына Януковича - Виктор и Александр подали идентичные иски в Суд Европейского союза.