Իտալիայի Ռիմինի քաղաքում` Ժողովուրդների բարեկամության ամենամյա փառատոնի շրջանակներում, օրերս Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ եւ նրա հովանու ներքո կազմակերպվեց «Արեւելքի առակ. Քրիստոնեությունը նոր հազարամյակի մարտահրավերների առջեւ» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսի բացումը: Այն նպատակ է հետապնդում միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել Մերձավոր Արեւելքի` հազարամյակների արմատներ ունեցող քրիստոնյա համայնքների վիճակի վրա, որոնց գոյությունը վտանգի տակ է, ինչպես նաեւ` տարածաշրջանում քրիստոնեական մշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտության վրա:
Ցուցահանդեսում ընդգրկված են Միջին Արեւելքի ինը երկրներում արված լուսանկարներ, առանձին բաժին է կազմում Ջուղայի հայկական խաչքարերի ոչնչացումը փաստող վավերագրական ֆիլմը:
Առաջին իսկ օրվանից ցուցահանդեսն առաջացրել է հասարակության տարբեր շերտերի մեծ հետաքրքրությունը. բացման օրը ներկա են եղել Սուրբ Աթոռի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Վատիկանում հավատարմագրված դիվանագետներ` գրացվելով ութ հազար այցելու:
«Արեւելքի առակ. Քրիստոնեությունը նոր հազարամյակի մարտահրավերների առջեւ» ցուցահանդեսը Ռիմինիում այցելուների համար բաց է մինչեւ ս.թ. օգոստոսի 30-ը, որից հետո այն կշրջի այլ քաղաքներում եւս, այդ թվում` Հռոմում: Հռոմում ցուցահանդեսի բացումը նախատեսված է ս.թ. սեպտեմբերի 18-ին:
Օգոստոսի 26-ին Սուրբ Աթոռի Տնտեսական հարցերով քարտուղարության պրեֆեկտ կարդինալ Ջորջ Պելլը` Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանի ուղեկցությամբ, այցելել է ցուցահանդես:

В итальянском городе Римини в рамках ежегодного фестиваля дружбы народов по инициативе и под патронажем посольства Армении в Ватикане организована выставка фотографий «Восточная притча: Христианство перед лицом вызовов нового тысячелетия».
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, цель выставки привлечь внимание международного сообщества к состоянию христианских общин Ближнего Востока, существование которых находится под угрозой, а также подчеркнуть необходимость сохранения христианского культурного наследия в регионе.
В выставку включены фотографии, сделанные в 9 странах Ближнего Востока. Отдельно представлен фильм об уничтожении армянских хачкаров в Джульфе.
Выставка вызвала большой интерес общественности. На открытии присутствовали высокопоставленные представители Ватикана, аккредитованные дипломаты. Выставка продлится до 30 августа.  Затем выставка отправится в другие города, в том числе экспозиция будет показана в Риме. Открытие выставки в Риме состоится 18 сентября.
26 августа выставку посетил префект секретариата по экономическим вопросам кардинал Джордж Пелл в сопровождении посла РА в Ватикане Микаэла Минасяна.