Իտալիայի Ռիմինի քաղաքում` Ժողովուրդների բարեկամության ամենամյա փառատոնի շրջանակներում, օրերս Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ եւ նրա հովանու ներքո կազմակերպվեց «Արեւելքի առակ. Քրիստոնեությունը նոր հազարամյակի մարտահրավերների առջեւ» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսի բացումը: Այն նպատակ է հետապնդում միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել Մերձավոր Արեւելքի` հազարամյակների արմատներ ունեցող քրիստոնյա համայնքների վիճակի վրա, որոնց գոյությունը վտանգի տակ է, ինչպես նաեւ` տարածաշրջանում քրիստոնեական մշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտության վրա:
Ցուցահանդեսում ընդգրկված են Միջին Արեւելքի ինը երկրներում արված լուսանկարներ, առանձին բաժին է կազմում Ջուղայի հայկական խաչքարերի ոչնչացումը փաստող վավերագրական ֆիլմը:
Առաջին իսկ օրվանից ցուցահանդեսն առաջացրել է հասարակության տարբեր շերտերի մեծ հետաքրքրությունը. բացման օրը ներկա են եղել Սուրբ Աթոռի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Վատիկանում հավատարմագրված դիվանագետներ` գրացվելով ութ հազար այցելու:
«Արեւելքի առակ. Քրիստոնեությունը նոր հազարամյակի մարտահրավերների առջեւ» ցուցահանդեսը Ռիմինիում այցելուների համար բաց է մինչեւ ս.թ. օգոստոսի 30-ը, որից հետո այն կշրջի այլ քաղաքներում եւս, այդ թվում` Հռոմում: Հռոմում ցուցահանդեսի բացումը նախատեսված է ս.թ. սեպտեմբերի 18-ին:
Օգոստոսի 26-ին Սուրբ Աթոռի Տնտեսական հարցերով քարտուղարության պրեֆեկտ կարդինալ Ջորջ Պելլը` Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանի ուղեկցությամբ, այցելել է ցուցահանդես:

The Armenian embassy to the Holy See organized a photo exhibition dedicated to the Christianity in the Italian town of Rimini.
The exhibition titled “Parables of the Orient. Christianity and the Challenge of the New Millennium” was initiated and organized by the Armenian embassy within the framework of annual Meeting for friendship among peoples festival.
The exhibition's goal is to draw international community's attention to the state of Christian communities in the Middle East as well as the necessity of preserving Christian heritage in the region. The exhibition includes photos taken in nine countries of the Middle East, a documentary proving destruction of the khachkars in Julfa is included in a separate section.
From the very first day the exhibition aroused great interest in the different layers of society. The opening day was attended eight thousand visitors, including senior officials of the Holy See, the Vatican-accredited diplomats. The exhibition will be open in Rimini till August 30, and then will be displayed in other cities, including Rome.
On August 26, Prefect of the Secretariat for the Economy, Cardinal George Pell visited the exhibition accompanied by Ambassador Mikael Minasyan.