Շվեդիայի կառավարությունը հավանություն է տվել պայմանագրին, որը ՆԱՏՕ-ին իրավունք է տալիս Արձագանքման ուժերը (NRF) մտցնել թագավորության տարածք:
«Շվեդիան անվտանգությունը կառուցում է՝ համագործակցելով այլ երկրների եւ կազմակերպությունների հետ: Այդ համաձայնությունը նշանակում է օգնություն ստանալու եւ ցուցաբերելու հնարավորությունների ուժեղացում», - հայտարարել է թագավորության պաշտպանության նախարար Քերին Էնսթրյոմը:
«Այս պայմանգիրը հիմնված է շվեդական կողմի հրավերով ՆԱՏՕ-ի գործունեության վրա», - ընդգծել է նախարարը:
Էնսթրյոմը ենթադրում է, որ խորհրդարանը կաջակցի կառավարության նախաձեռնությունը:
Շրջակա միջավայրի պաշտպանության ընդդիմադիր կուսակցության ներկայացուցիչները համաձայն չեն կառավարության կարծիքի հետ: «Հակառակը, այն կուժեղացնի լարվածությունը բալթյան տարածաշրջանում», - հայտարարել է պաշտպանության հարցերով կուսակցության խոսնակ Պետեր Ռոդբերգը:
Կուսակցությունը նախարարների աշխատակազմի նման գործողությունները համարում է «գաղտնի անդամակցություն ՆԱՏՕ-ին»:

Правительство Швеции приняло решение одобрить договор, дающий право НАТО вводить свои Силы реагирования (NRF) на территорию королевства.
«Швеция выстраивает безопасность в сотрудничестве с другими странами и организациями. Существует трансграничное единство между политическими блоками в отношении присоединения к договору с НАТО. Это соглашение означает усиление возможности оказывать и получать помощь», - отмечает в сообщении для прессы министр обороны королевства Карин Энстрём.
«Этот договор основан на том, что НАТО действует по приглашению шведской стороны», - подчеркивает министр.
Энстрём полагает, что парламент проголосует в поддержку инициативы правительства.
Представители оппозиционной Партии охраны окружающей среды не согласны с мнением правительства. «Это усилит напряженность в балтийском регионе, а не наоборот», - заявил спикер партии по оборонным вопросам Петер Родберг.
Его партия считает подобные действия кабинета министров «тайным вступлением» в НАТО.
«Правительство должно было бы провести парламентские дебаты, прежде чем принимать такое решение, которое нам крайне не нравится», - отметил он.