Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ցանկացած որոշման դեպքում Հայաստանը շահեկան վիճակում կհայտնվի: Այս մասին օգոստոսի 29-ին լրագրողներին հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության մամուլի քարտուղար, խորհրդարանի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով Հայաստան այցի պաշտոնական հրավերը, որն Էրդողանի երդմնակալության ժամանակ նրան փոխանցել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնապես Էդրողանին հրավիրել է հաջորդ տարի ապրիլի 24-ին մասնակցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողությանը:
«Ես կիսում եմ փորձագետների կարծիքը, որի համաձայն՝ նախարար Նալբանդյանի այցը եւ հայկական իշխանությունների որոշումն արդարացված են: Առաջին հերթին, հրավեր ուղարկելով եւ փոխանցելով այն հենց Անկարայում՝ Հայաստանի իշխանությունները դարձյալ հաստատում են, որ շարունակում են պայքարել Ցեղասպանության ժխտման դեմ: Եվ Հայաստանի Հանրապետությունը ցույց է տալիս, որ Թուրքիայից ակնկալում է դեմ առ դեմ դուրս գալ պատմությանը: Չեմ ցանկանում խոսել պայմանական լարման մասին, սակայն եթե Էրդողանը գա, կնշանակի, որ Թուրքիայի իշխանություններն ընդունում են մարդկության դեմ հանցագործությունը եւ վերջ են դնում ժխտմանը: Իհարկե, դեռեւս այդ մասին վկայող ազդանշան չեմ տեսնում: Եթե Էրդողանը հրաժարվի Հայաստան գալ ու Ծիծեռնակաբերդ այցելել, կնշանակի, որ Անկարայի ժխտողական քաղաքականությունը շարունակվում է»,- հավելեց նա:
Երկու որոշումն էլ, ըստ Շարմազանովի, Հայաստանին քարտ-բլանշ են տալիս միանգամայն համարժեք եւ արդարացված գործողությունների համար:

При любом решении президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана Армения окажется в выгодном положении. Об этом заявил журналистам 29 августа пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении, вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов, комментируя официальное приглашение посетить Армению, которое передал Эрдогану на его инаугурации глава МИД Армении Эдвард Налбандян. Серж Саргсян официально пригласил Эрдогана на церемонию поминовения жертв Геноцида армян 24 апреля 1915 г.
«Я разделяю мнение экспертов, по которому визит министра Налбандяна и решение армянских властей оправданы. Во-первых, отправляя приглашение и передавая его именно в Анкаре, власти Армении вновь подтверждают, что продолжат бороться с отрицанием Геноцида. И Республика Армения показывает, что ожидает от Турции решения встать лицом к лицу с историей. Не хочу говорить в условном наклонении, но если Эрдоган приедет, это будет означать, что власти Турции принимают преступление против человечности и кладут конец политике отрицания. Правда, пока я не вижу сигналов к этому. Если же Эрдоган откажется посетить Армению и Цицернакаберд, это будет означать, политика отрицания официальной Анкары продолжается», - добавил он.
Оба решения дают Армении карт-бланш на вполне адекватные и оправданные действия, резюмировал Шармазанов.