Լեհաստանի իշխանությունների որոշումը, որով արգելվել էր ՌԴ պաշտպանության նախարարի թռիչքը երկրի օդային տարածքով, կազդի ՌԴ-ի եւ Լեհաստանի երկկողմ հարաբերությունների վրա եւ Ուկրաինայի հակամարտության թուլացման հաստատ չի հանգեցնի, կարծում է Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ուրբաթ Շոյգուն Սլովակիայից Մոսկվա էր վերադառնում: Լեհաստանն արգելել էր նրա օդանավի թռիչքն իր օդային տարածքով, եւ օդանավը ստիպված վայրէջք էր կատարել Բրատիսլավայում:
ՌԴ ԱԳՆ-ի հետ բանակցություններից հետո Լեհաստանն ի վերջո թույլատրել էր թռիչքը: Բրատիսլավայում օդանավը վառելիք էր լիցքավորել եւ ուղեւորվել Մոսկվա:
«Ես առայժմ երեկվա տեղի ունեցածի մանրամասները չգիտեմ, բայց ամեն դեպքում այս միջադեպը բոլորին, այդ թվում ինձ տարակուսանք է պատճառում», - ասել է Նարիշկինը Russia Today հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում:
«Եթե մեր լեհ գործընկերները իրենց որոշումն ու գործողություններն ինչ-որ կերպ կապել են Ուկրաինայի ճգնաժամի հետ, ապա նման գործողությունները ուկրաինական խոր եւ արյունոտ հակամարտության ոչ մի թուլացման չեն հանգեցնի եւ երեւի թե կազդեն ռուս-լեհական երկկողմ հարաբերությունների վրա»,- նշել է Պետդումայի նախագահը:

Решение польских властей, которые запретили самолету министра обороны РФ Сергею Шойгу пролет в своем воздушном пространстве, отразится на двусторонних отношениях РФ и Польши и точно не приведет к деэскалации конфликта на Украине, считает спикер Госдумы Сергей Нарышкин, передает РИА Новости
В пятницу Шойгу возвращался в Москву из словацкого города Банска Быстрица, где принимал участие в мероприятиях, посвященных 70-летию Словацкого национального восстания. Польша запретила пролет самолета министра в своем воздушном пространстве, и лайнер был вынужден совершить посадку в Братиславе. После переговоров с участием МИД РФ Варшава все-таки разрешила пролет самолета. В Братиславе самолет дозаправился и вылетел в Москву.
«Я пока не погружен полностью в детали того, что произошло вчера, но, во всяком случае, этот инцидент вызывает у любого, и у меня в том числе, такое глубокое недоумение», — сказал Нарышкин в интервью телеканалу Russia Today.
«Если наши польские коллеги как-то проецировали это свое решение и свои действия на ситуацию кризиса на Украине, то уж точно никакой деэскалации глубокого и кровавого украинского конфликта такие действия польских властей не принесут, и наверняка они отразятся на двусторонних российско-польских отношениях», -отметил председатель ГД.