Չինաստանում գործարարներից դրամաշորթության մեղադրանքով ութ անձի են ձերբակալել, այդ թվում նաեւ երկրի առաջատար «Twenty-First Century Business Herald» գործանական թերթի մի քանի աշխատակցի:
Ոստիկանությունը համարում է, որ լրագրողները համաձայնության են եկել Շանհայի եւ Շենչժենի երկու PR գործակալությունների հետ, որոնք ընկերությունների գումար են պահանջել նրանց գործունեության մասին նյութերի հրապարակման համար: Հակառակ դեպքում լրագրողներն իբր հրապարակում էին բացասական հոդվածներ նրանց մասին, ովքեր հրաժարվում էին վճարել, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Թերթը դեռ մեկնաբանել իրավիճակը:
«Twenty-First Century Business Herald»-ը Չինաստանում համարվում է ազդեցիկ պարբերական, որը պետության կողմից չի վերահսկվում:

В Китае по подозрению в вымогательстве взяток от бизнесменов арестованы восемь человек, в том числе несколько сотрудников ведущей деловой газеты страны Twenty-First Century Business Herald.
Полиция считает, что журналисты вошли в сговор с двумя PR-агентствами в Шанхае и Шэньчжэне, которые требовали у компаний деньги за публикацию положительных материалов об их деятельности. В противном случае журналисты якобы публиковали негативные статьи о тех, кто отказался платить, сообщает русская служба BBC.
Газета пока не комментирует ситуацию.
Twenty-First Century Business Herald считается влиятельным в Китае изданием, не контролируемым государством.