Արցախի հանրապետության վարչապետ Արա Հարությունյանն, այսօր՝ սեպտեմբեի 24-ին, շրջվարչակազմերի ղեկավարների եւ գյուղատնտեսության պատասխանատու պաշտոնյաների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված աշնանացանի աշխատանքներին:
Վարչապետը նախ անդրադարձել է անցնող տարվա բերքահավաքի արդյունքներին` նշելով, որ, բացի բնակլիմայական պայմաններից, ցածր բերքատվության հիմնական պատճառներից էր նաեւ սխալ ագրոկանոններով հողամշակությունը:
Ա. Հարությունյանի խոսքով՝ անհրաժեշտ է մեծ ուշադրություն դարձնել ճիշտ ցանքաշրջանառությանը, ինչպես նաեւ բազմամյա եւ գարնանացան այնպիսի մշակաբույսերի վրա, որոնք տարիների ընթացքում դրսեւորվել են որպես դիմացկուն եւ արդյունավետ կուլտուրաներ: Նա մատնացույց է արել արեւածաղիկը, որը, չնայած եղանակային անբարենպաստ պայմաններին, ընթացիկ տարում բարձր բերք է ապահովել: Վարչապետը հավելել է, որ գալիք տարում այդ նպատակով նախատեսվում է մինչեւ 20 հազար հեկտարի վրա գարնանացան աշխատանքներ իրականացնել:
Անդրադառնալով արդեն ընթացքում գտնվող աշնանացանի աշխատանքներին՝ գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ կառավարությունը այս տարվա համար նախատեսում է պետական աջակցության շրջանակներում, բացի հատկացվող դիզվառելիքից, համայնքային վարչական տարածքներում գտնվող սեփականաշնորված հողերի մեկ հեկտարի հաշվով տրամադրել մինչեւ 80 հազար դրամ անտոկոս փոխառություն՝ մեկ տարի ժամկետով, իսկ պետական պահուստային հողերից մինչեւ տասը հեկտար եւ համայնքային հողերի վարձակալներին՝ մինչեւ 50 հազար դրամ վեց տոկոս տոկոսադրույքով: Վարչապետի խոսքով՝ նշված հայտերը բավարարելուց հետո, շրջվարչակազմի ղեկավարների միջնորդությամբ, հնարավոր կլինի բավարարել նաեւ ավելի խոշոր վարձակալների հայտերը: Նախատեսվող աջակցություններից կարող են օգտվել նաեւ բոլոր այն հողօգտագործողները, ովքեր «Գյուղի եւ գյուղատնտեսության աջակցության» հիմնադրամի հանդեպ չունեն ժամկետանց պարտավորություններ:

Премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Ара Арутюнян 24 сентября созвал рабочее совещание, посвященное севу озимых. В совещании приняли участие руководители районных администраций и ответственные должностные лица в сфере сельского хозяйства
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы правительства НКР, Ара Арутюнян сначала коснулся объемов собранного в проходящем году урожая, отметив, что, кроме погодных условий, одной из основных причин низкой урожайности была обработка земли по неправильной методике. По словам премьера, необходимо уделять большое внимание правильному севообороту.
Коснувшись уже находящихся в процессе работ по севу озимых, Ара Арутюнян отметил, что для текущего года правительство предусматривает в рамках программы государственной поддержки, кроме предоставляемого дизельного топлива, по одному гектару приватизированных земель, находящихся на общинных административных территориях, предоставить до 80 тыс. драм беспроцентного кредита на один год, а из государственных резервных земель до десяти гектаров и арендующим общинных земель – до 50 тыс. драм с процентной ставкой в 6%. Предусматриваемой поддержкой могут воспользоваться все те фермеры, у которых нет просроченных обязательств в отношении фонда «Содействие селу и сельскому хозяйству».