Պետական դումայում սեպտեմբերի 24-ին օրինագիծ է ներկայացվել, որով պարզեցվում է այլ պետության քաղաքացիության մասին ծանուցման կարգը արտերկրում բնակվող կամ հիվանդանոցում հայտնված ռուսաստանցիների համար, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նշենք, որ օգոստոսից օրենք է գործում, որի համաձայն ռուսաստանցիները տուգանքի վտանգի ներքո պետք է ծանուցեն միգրացիոն ծառայությանը այլ պետության քաղաքացիություն ունենալու մասին: Ընդ որում իշխանություններին երկքաղաքացիության մասին հարկավոր է տեղեկացնել երկու ամսվա ընթացքում օրենքը գործելուց ի վեր, այսինքն՝ մինչեւ հոկտեմբերի 4-ը:
Նոր օրինագծի համաձայն՝ արտերկրում բնակվող ռուսները կարող են ծանուցել երկքաղաքացիության մասին նաեւ հոկտեմբերի 4-ից հետո. Նրանք կարող են դա անել Ռուսաստան վերադարձից հետո 30 օրվա ընթացքում, իսկ եթե քաղաքացին ապրելու է այնտեղ մշտապես՝ 60 օրվա ընթացքում: Եթե մարդը գտնվում է հիվանդանոցում, նա կարող է մեկ ուրիշին խնդրել հաղորդել իր երկքաղաքացիության մասին: Դրա համար հարկավոր է հավատարմագիր ձեւակերպել՝ հաստատելով նոտարի կամ գլխավոր բժշկի մոտ:

В Госдуму 24 сентября внесен законопроект, облегчающий порядок уведомления об иностранном гражданстве для россиян, живущих за рубежом или попавших в больницу, передает РИА Новости.
Отметим, что с августа действует закон, согласно которому, россияне под угрозой штрафа должны уведомлять миграционную службу о наличии у них иностранного гражданства. При этом уведомить власти о втором гражданстве нужно в течение двух месяцев с момента вступления закона в силу, то есть до 4 октября.
Согласно новому законопроекту, живущие за рубежом россияне смогут уведомлять российские власти о своем втором гражданстве и после 4 октября — они смогут сделать это в течение 30 дней после возвращения в Россию, а если гражданин остается жить там постоянно — то в течение 60 дней. Если человек находится в больнице, он может попросить кого-то другого сообщить о его иностранном гражданстве. Для этого нужно будет оформить доверенность, заверив ее у нотариуса или главного врача.