Ադրբեջանը կաշառում է, այսպես կոչված «ազատ աշխարհի» ներկայացուցիչներին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Արցախի հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով «Բռնության սրումը Լեռնային Ղարաբաղում եւ գրավյալ այլ տարածքներում» անվանումով զեկույց պատրաստելու մասին Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) որոշմանը:
ԵԽԽՎ զեկույցը, ըստ նրա, փաստացի կդառնա ադրբեջանական լոբբինգի կողմից գնված փաստաթուղթ: «Նախ՝ անվանումն ընդհանրապես չի համապատասխանում իրականությանը: Ադրբեջանում ամեն ինչ այնքան ժողովրդավար, այնքան լավ է, որ ամեն ինչ թողել, սկսել եք զբաղվել Լեռնային Ղարաբաղո՞վ: Դա դեռ քիչ է, Լեռնային Ղարաբաղը նաեւ գրավյալ տարածք են ներկայացնում»,- վրդովվեց Դավիթ Բաբայանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ Հայաստանի պատվիրակությունը ճիշտ է վարվել՝ այդ հարցի շուրջ կոշտ դիրրքորոշում ցուցաբերելու համար: «Կարծում եմ, որ դա հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը պետություն է, որը լուրջ վտանգ է ներկայացնում քաղաքակիրթ աշխարհի համար, քանի որ կաշառելով որոշ մարդկանց կամ ուժերի՝ վտանգի է ենթարկում ժողովրդավարական աշխարհը: Դա պետք է լուրջ ազդանշան դառնա քաղաքակիրթ աշխարհի համար»,- ընդգծեց Արցախի նախագահը մամուլի խոսնակը:

Азербайджан подкупает представителей так называемого «свободного мира». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, коснувшись решения Парламентской Ассамблеи Совета Европы о подготовке доклада под названием «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях».
Доклад ПАСЕ, по его словам, фактически будет купленным азербайджанским лобби документом. «В первую очередь, название совсем не соответствует действительности. В Азербайджане все настолько демократично, там настолько все хорошо, что все оставили, начали заниматься Нагорным Карабахом? И этого мало, еще и представляют Нагорный Карабах как оккупированные территории», - возмутился Давид Бабаян.
Делегация Армении, добавил он, правильно поступила, что выразила жесткую позицию в связи с этим вопросом. «Думаю, что это в очередной раз показывает, что Азербайджан – государство, которое представляет серьезную опасность цивилизованному миру, поскольку, подкупая некоторых людей или силы, является угрозой демократическому миру. Это должно стать серьезным сигналом для цивилизованного мира», - подчеркнул пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики.