Ազդեցիկ ամերիկացի կարդինալ Ռեյմոնդ Բյորքը BuzzFeed պորտալին հայտարարել է, որ շուտով կզրկվի Հռոմեական կաթոլիկ եկեղեցու դատական համակարգի ղեկավարի ներկայիս պաշտոնից:
Կարդինալը Ֆրանցիսկոս պապի՝ նույնասեռականների նկատմամբ եկեղեցու մեղմ վերաբերմունքի երդվյալ հակառակորդն է:
Բյորքի խոսքով՝ նրան շուտով կտեղափոխեն եկեղեցկան հիերարխիայի պակաս պատասխանատու գործի՝ նա կդառնա ինքնիշխան ռազմական Մալթյան միաբանության խնամակալ, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ներկայումս Վատիկանում տեղի են ունենում սինոդի նիստերը, որի անդամները քննարկում են սոցիալական հարցերով եկեղեցու քաղաքականության հնարավոր բարեփոխումները:
Սինոդի նիստի ընթացքում եպիսկոպոսների կողմից պատրաստած նախնական զեկույցում Հռոմեական կաթոլիկ եկեղեցու հոգեւորականներին կոչ է արվում ավելի հաշտ դիրքորոշում ունենալ նույնասեռականների նկատմամբ:

Влиятельный американский кардинал Рэймонд Бёрк заявил порталу BuzzFeed, что он вскоре лишится своего нынешнего поста главы судебной системы Римско-католической церкви.
Кардинал является убежденным противником шагов папы Франциска по смягчению отношения церкви к гомосексуалистам.
По словам Бёрка, его вскоре переведут на куда менее ответственную должность в церковной иерархии - он станет патроном суверенного военного Мальтийского ордена, передает Русская служба BBC.
В настоящее время в Ватикане проходят заседания синода, члены которого обсуждают возможную реформу политики церкви по социальным вопросам.
В предварительном отчете, подготовленном епископами в ходе заседаний синода, содержится призыв к священникам Римско-католической церкви занятьболее примирительную позицию по отношению к гомосексуализму.