Այս պահին նպատակահարմար չեմ գտնում եւ անհիմն եմ համարում Արամ Մանուկյանի դեմ հարձակման հարցով ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելը, որովհետեւ մեր ընդդիմադիր գործընկերների պահվածքը ցույց տվեց, որ նրանց նպատակը ոչ թե խնդրի լուծումն է, այլ ավելի շատ քաղաքական աղմուկ հանելը: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը` պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ՀՀԿ-ն կմասնակցի ոչ իշխանական պատգամավորների կողմից հրավիրված արտահերթ նիստին:
Նշենք, որ քիչ առաջ ԱԺ չորս խմբակցություններ (ՀԱԿ, ԲՀԿ, ՕԵԿ, «Ժառանգություն») ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնելու նպատակով ԱԺ քարտուղարությունից ստորագրությունների ձեւաթուղթ են վերցրել: Նրանք պահանջում են արտահերթ նիստում հայտարարություն ընդունել, որով կպահանջեն փոխոստիկանապետ, Ներքին գործերի հրամանատար Լյովա Երանոսյանի հրաժարականը:
«Նոր ծանոթացել եմ ձեւաթղթին, որտեղ այնպիսի գաղափարներ կան, որ դրանք պառլամենտականի լիազորությունների հետ կապ չունեն եւ ուղիղ միջամտություն են հանրապետության նախագահի լիազորություններին, ու ծիծաղելի է, որ նման հարց պառլամենտը քննարկի»,-ասել է նա:
Շարմազանովը նկատել է, որ ԱԺ նախագահը հայտարարության նախագիծ է ներկայացրել, որտեղ դատապարտում է տեղի ունեցած բռնությունները. «Դրանից այն կողմ էլ ինչ պիտի անի խորհրդարանը, խորհրդարանը ոչ իրավապահ մարմին է, ոչ դատախազություն, ոչ քննչական կոմիտե, ոչ էլ ոստիկանություն»:
ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրել է, որ ոստիկանության օրենքով փոխոստիկանապետին, Ներքին գործերի հրամանատարին ազատում ու նշանակում է երկրի նախագահը:

YEREVAN. – “At this point, I find inexpedient and consider unfounded the holding of an NA special session on the matter of the [recent] assault against [opposition MP] Aram Manukyan because our opposition colleagues’ demeanor showed that their objective is not resolving the matter, but making more political noise.”
National Assembly (NA) Vice-Speaker Eduard Sharmazanov, who is also Press Secretary of the ruling Republican Party (RPA), stated the above-said at a briefing Monday with reporters in the parliament. He noted this in response to a query on whether the RPA NA Faction will take part in the aforementioned special session, which the non-pro-government MPs plan to convene by way of a respective signature campaign.
These deputies demand adopting a declaration during this special session, and whereby they will demand the dismissal of Deputy Chief of Police, Internal Affairs Commander Lyova Yeranosyan.
Sharmazanov noted, however, that the NA speaker has submitted a draft statement which condemns the most recent violations against several opposition members.
“What else will the parliament do beyond that?” the NA deputy chairman asked?
He recalled that, pursuant to the law, solely the President of Armenia can appoint and dismiss the deputy police chief and internal affairs commander of the country.
“They [, the non-pro-government deputies,] did a show; [but] we [, the RAP Faction,] did not take part in the show,” Eduard Sharmazanov concluded.