Մինչեւ 2016 – 17թթ. Հայաստանը կպահպանի երրորդ երկրներից արտադրական հումքի ներկրման ներկայիս ռեժիմը: Այս մասին դեկտեմբերի 15-ին հայտարարել է Վախթանգ Միրումյանը՝ ներկայացնելով օրինագծերի փաթեթ, որոնք բխում են ԵՏՄ-ին երկրի անդամակցությունից:
Նա նշել է, որ մինչեւ 2016թ. երրորդ երկրներից արտադրական հումքի ներկրման գործող մաքսատուրքերը կպահպանվեն, իսկ մինչեւ 2017թ. նույնը կմնան գործող ազատ տնտեսական գոտիների դեպքում: Դրանից հետո ուժի մեջ կմտնեն Եվրասիական տնտեսական միության մաքսատուրքերը:
Այնուամենայնիվ, պատրաստի արտադրանքի արտահանումը նախկինի պես ազատված կլինի վճարներից: Տարբերությունն այն է, որ հումքը կձեւակերպվի ոչ թե ժամանակավոր ներկրման, այլ ներքին սպառման ներկրման ռեժիմով, իսկ ֆիսկալ վճարումները կգանձվեն սահմանին: Բայց արտահանման դեպքում դրանք կվերադարձվեն, հստակեցրել է Միրումյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 4-ին ԵՏՄ-ին անդամակցությունը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ վավերացրել էր ՀՀ խորհրդարանը, դեկտեմբերի 10-ին՝ միաձայն վավերացրել էր Պետդուման: Հայաստանը ԵՏՄ անդամ պետք է դառնա 2015թ. հունվարի 1-ից:

До 2016 – 17 гг. Армения сохранит нынешний режим импорта производственного сырья из третьих стран. Об этом заявил в парламенте Армении 15 декабря замминистра финансов Вахтанг Мирумян, представляя пакет законопроектов, вытекающих из присоединения страны к Евразийскому экономическому союзу.
Он отметил, что до 2016 года действующие пошлины Армении на сырье из третьих стран полностью сохранятся, а до 2017 года – останутся для действующих свободных экономических зон. После этого здесь вступят в силу пошлины Евразийского экономического союза.
Тем не менее, экспорт готовой продукции будет по-прежнему свободен от выплат. Разница состоит лишь в том, что сырье будет оформляться в режиме не временного импорта, а импорта для внутреннего потребления, а фискальные платежи – взиматься на границе. Но при экспорте они будут возвращаться, пояснил Мирумян.
Напомним, что 4 декабря присоединение Армении к ЕАЭС подавляющим большинством ратифицировал парламент Армении, 10 декабря – единогласно Госдума России. Армения должна вступить в ЕАЭС со дня его существования  – с 1 января 2015 года.