Եվրասիական միության երկրներից ներմուծվող ապրանքերի ձեւակերպումը Հայաստանի մաքսակետերում առավելագույնը 4 ժամ կտեւի: Այդ մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, խորհրդարանում հայտարարեց ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը՝ ներկայացնելով ԵՏՄ-ի օրենսդրությանը ներդաշնակեցման նպատակով կազմված «Մաքսային կարգավորման մասին» օրինագիծը:
«ԵՄ երկրներում արտադրված ապրանքների համար անհրաժեշտ է միայն տարանցիկ փոխադրման հայտարարագիր եւ մակագրումներ: Ոչ մի այլ բան, այդ թվում՝ մաքսվաճարներ, չեն պահանջվում: Ներմուծման սուբյեկտները հայտարարագիրը ներկայացնում են 3 ժամվա ընթացքում, իսկ մաքսային մարմինները՝ընդունում մեկ ժամվա ընթացքում», - հայտարարեց Միրումյանը:

Оформление товаров из стран Евразийского экономического союза на таможенных пунктах Армении займет максимум 4 часа. Об этом заявил в парламенте 15 декабря замминистра финансов Армении Вахтанг Мирумян, представляя законопроект «О таможенном регулировании», составленный с целью гармонизации с законодательством ЕАЭС, куда Армения вступает с 1 января 2015 г.
«Для товаров, произведенных в странах ЕАЭС, необходима лишь транзитная декларация и накладные. Ничего другого, в том числе таможенных платежей, не требуется. Субъекты импорта предоставляют декларацию в течение 3 часов, а таможенные органы – принимают в течение часа», - заявил Мирумян.