Հայկական դրամն արժեզրկվում է ռուսական ռուբլու հետեւից (եւ դա վատ է), սակայն հարցն ունի երկրորդ կողմը. նույն Ռուսաստանում կամ Ուկրաինայում չկա գների այնպիսի աննորմալ բարձրացում, ինչպես Հայաստանում: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում հայտարարեց «Իրազեկ եւ պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ի նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը:
Նրա խոսքով՝ դոլարի ռեւալվացիան եւ դրամի դեւալվացիան տարբեր գործընթացներ են, եւ Հայաստանում կարող էր այլ սցենար զարգանալ, առանց ռուբլու հետ կապակցման, սակայն փորձագետի խոսքով, սա մեծ քաղաքականություն է, որտեղ նա չէր ցանկանա մտնել:  Փորձագետի համար առավել կարեւոր է այն փաստը, որ նման ծայրահեղ իրավիճակում հայկական շուկան տառացիորեն թողնված է ինքնահոսի, իսկ գործադիր իշխանությունը ոչ մի կերպ չի իրականացնում վերահսկողության իր գործառույթները:
«Հայաստանում Կենտրոնական բանկը ժամկետից շուտ հանգստի է մեկնել, այնտեղ արդեն Նոր տարին սկսել է, բանկերն ինչ ուզում, այն էլ անում են, ոչ մի վերահսկողություն չկա», - նշեց նա՝ հավելելով, որ նույն Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում մեր համեմատությամբ չնչին ինֆլյացիա է, սակայն այն առաջացնում է համապատասխան կառույցների անհանգստությունը, եւ վերջիններս փորձում են այն սանձել:
Փորձագետի խոսքով՝ գործադիր իշխանությունը չպետք է հնչեցնի «կարող են սպեկուլյատիվ պահեր լինել» արտահայտությունը, քանի որ գործադիր իշխանության դերի փաստի արձանագրումն է, այլ խախտումների բացահայտումը: Հակամենաշնորհային հանձնաժողովը, ընդհանրապես արձանագրում է գնաճը, սակայն նրա գործառույթը զսպումն է:
«Տնտեսվարողը առաջին հերթին պետք է գտնվի պետության վերահսկողության տակ եւ հետո միայն օգտվի դրա աջակցությունից: Մեզ մոտ գործում է հակառակ մեխանիզմը: Տնտեսվարողը հայ ժողովրդի  ընկերն է, բոլոր վերահսկող մարմինների ընկերը՝ որակի եւ անվտանգության վերահսկողությունից մինչեւ գների կարգավորումը: Ես չեմ ասում, որ նա թշնամի է, հակառակը, սակայն ինչպե՞ս կարելի է  մոռանալ բնակչության մասին», - նշեց նա:

Армянский драм обесценивается вслед за российским рублем (и это плохо), однако у вопроса есть вторая сторона: в той же России или Украине нет такого ненормального повышения цен, как в Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил председатель НПО «Осведомленный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян.
По его словам, ревальвация доллара и девальвация драма – это разные процессы, и в Армении мог бы развиваться иной сценарий, без привязки к рублю, однако, по словам, эксперта, это большая политика, в которую он не хотел бы вдаваться. Для него важнее тот факт, что в такой критической ситуации армянский рынок буквально оставлен на самотек, и исполнительная власть никак не выполняет свои функции контроля.
«Центральный банк ушел в отпуск в Армении раньше срока, у него уже Новый год начался, и банки что хотят, то и делают, нет никакого контроля», - отметил он, добавив, что в той же России и Украине по сравнению с нами мизерная инфляция, но и она вызывает беспокойство соответствующих структур, и ее пытаются обуздать.
По словам эксперта, в исполнительной власти не должны звучать заявления типа «могут быть спекулятивные моменты», поскольку роль исполнительной власти – не констатация факта, а выявление нарушений. Антимонопольная комиссия, по его словам, всего лишь фиксирует рост цен, но ее функция –  их сдерживание.
«Хозяйственник должен быть в первую очередь под контролем государства и только потом пользоваться его поддержкой. У нас действует обратный механизм. Хозяйственник - друг армянского народа, друг всех надзорных ведомств – от контролирующих качество и безопасность,  до регулятора цен. Я не говорю что он враг, отнюдь, но как можно забывать о населении?», - отметил он.