Մեքսիկայի Գերերո նահանգի Իգուալա քաղաքի նախկին քաղաքապետի կնոջը մեղադրանք են առաջադրել գումարներ լվացման եւ հանցավոր խմբավորում ստեղծելու մեջ: Անցած տարվա սեպտեմբերին այդ քաղաքում անհետացել էին 43 ուսանողներ:
Առայժմ հայտնի չէ՝ Մարիա դե լոս Անխելես Պինեդայի դեմ մեղադրանքը կապված է անհետացման հետ, թե ոչ: Դատախազությունը կարծում է, թե Պինեդա եղբայրները գլխավորել են տեղական թմակարտելը:
Գործով կասկածյալները նախկինում հայտնել էին, թե սպանել են երիտասարդներին, ապա այրել մնացորդները, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ուսանողներ մասնակցել են սեպտեմբերի 26-ին բույցին, որն ավարտվել էր ոստիկանների հետ բախումներով: Ականատեսների խոսքով, ուսանողներին տարել էին ոստիկանական մեքենաներով: Իգուալայի քաղաքապետին ձերբակալել էր դաշնային ոստիկանությունը:

Жена бывшего мэра мексиканского города Игуала в штате Герреро, где в сентябре прошлого года бесследно исчезли 43 студента, стала обвиняемой по делу об отмывании денег и организации преступной группировки.
На данный момент неясно, связаны ли обвинения в адрес Марии де лос Анхелес Пинеды с исчезновением молодых людей. Прокуратура считает, что братья Пинеды возглавляли местный наркокартель.
Подозреваемые по делу о похищении студентов ранее сообщили, что они убили молодых людей, а затем сожгли их останки, передает Русская служба BBC.
Студенты принимали участие в демонстрации 26 сентября, которая закончилась столкновением с полицией. Свидетели сообщили, что студентов тогда увезли на полицейских машинах.