Հունվարի 8-ին կայացել է հեռախոսազրույց ՌԴ եւ Գերմանիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի եւ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի միջեւ:
ՌԴ արտգործնախարարության կայքից տեղեկանում ենք, որ կողմերը մտքեր են փոխանակել հունվարի 5-ին Բեռլինում կայացած՝ ՌԴ, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի եւ Ուկրաինայի ԱԳՆ-ների ներկայացուցիչների միջեւ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ Ուկրաինայի հարավ-արեւելքում տիրող իրավիճակի մասին: Այս համատեքստում կողմերն ընգծել են կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորման գործընթացում նկատվող դրական տեղաշարժն ամրապնդելու անհրաժեշտությունը՝ մասնավորապես հաշտություն կնքելու, գերիների փոխանակման, տարածաշրջանի հումանիտար խնդիրների լուծման, ինչպես նաեւ բոլոր ռեգիոնների եւ քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ հնարավորին արագ իրական սահմանադրական բարեփոխում անցկացնելու միջոցով:

8 января состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с его германским коллегой Франк-Вальтером Штайнмайером.
Как сообщается на сайте МИД России,  стороны обменялись мнениями по итогам встречи представителей внешнеполитических ведомств России, Германии, Франции и Украины в Берлине 5 января, а также относительно текущей ситуации на Юго-Востоке Украины. В этом контексте отмечалась необходимость закрепления наметившейся позитивной тенденции в мирном урегулировании кризиса путем обеспечения режима перемирия, продолжения процесса обмена пленными, решения гуманитарных проблем в регионе, скорейшего начала подлинной конституционной реформы с участием всех регионов и политических сил Украины. Было условлено продолжить контакты в двустороннем и «нормандском» форматах на различных уровнях.