Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն հայաստանցի գործընկեր Սեյրան Օհանյանի հետ հեռախոսազրույցում «իր խորը ցավակցությունն է հայտնել Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգության զոհերի հարազատներին եւ մտերիմներին»: Նա ընդգծել է, որ «ոչինչ չի կարող արդարացնել անմեղ մարդկանց նկատմամբ նման բռնությունը»:
Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունը Հայաստանին խոստանում է «հնարավոր ցանկացած օժանդակություն եւ աջակցություն ցուցաբերել զոհերի հարազատներին»:
Գերատեսչության հաղորդագրության համաձայն, ողբերգության պատճառների հետաքննության համար ռուսական ռազմաբազա ՊՆ հանձնաժողով է ուղարկվել՝ նախարարի առաջին տեղակալ, բանակի գեներալ Արկադի Բախինի գլխավորությամբ:
Հիշեցնենք, որ Գյումրիի Մյասնիկյան փողոցի տներից մեկում ողբերգություն է տեղի ունեցել: Անհայտ անձը գնդակահարել է Սերյոժա Ավետիսյանին (1961թ.), Հասմիկ Ավետիսյանին (1959թ.), Աիդա Ավետիսյանին (1979թ.), Արմեն Ավետիսյանին (1981թ.), Արաքսյա Պողոսյանին (1990թ.), Հասմիկ Ավետիսյանին (ծննդյան թիվը հստակեցվում է): Իսկ 2014 թվականին ծնված Սերյոժա Ավետիսյանը տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Նախնական տվյալներով, հանցագործությունը կատարելու մեջ կասկածում են ռուսական 102-րդ ռազմաբազայից փախուստի դիմաց զինծառայողին: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է 5.45 մմ տրամաչափի պարկուճներ, զինվորական կոշիկ, որի վրա նշված է զինծառայող Վալերի Պերմյակովի անունը:

Министр обороны России, генерал армии Сергей Шойгу в телефонном разговоре с армянским коллегой Сейраном Оганяном «выразил глубокие соболезнования родным и близким погибших» в связи с трагедией в Гюмри. Он подчеркнул, что «ничто не может оправдать подобное насилие в отношении невинных людей».
Минобороны России обещает оказать Армении «всю возможную помощь и поддержку родственникам погибших», говорится в сообщении ведомства.
Для расследования причин трагедии на российскую военную базу направлена комиссия Минобороны во главе с первым заместителем министра генералом армии Аркадием Бахиным.
Минобороны РФ подтвердило факт побега солдата с военной базы в Гюмри
Напомним, что в одном из домов по улице Мясникяна в Гюмри произошла трагедия: неизвестный из автомата расстрелял Сережу Аветисяна (1961 г.р.), Асмик Аветисян (1959 г.р.), Аиду Аветисян (1979 г.р.), Армена Аветисяна (1981 г.р.), Араксью Погосян (1990 г.р.), Асмик Аветисян (год рождения уточняется). Сережа Аветисян (2014 г.р.) госпитализирован. По предварительным данным, в совершении преступления подозревается военнослужащий 102-ой российской базы. При осмотре места происшествия обнаружены гильзы калибра 5,45 мм, военная обувь, на которой значилось имя солдата срочной службы Валерия Пермякова.