Երեւանի «Մոսկվայի տանը» հունվարի 29-ին «Ճանապարհ դեպի ինձ» ստեղծագործական երեկոների շարքի շրջանակում «Սկալա-ՄՊ» ալեհավաք համակարգի գլխավոր կոնստրուկտոր Ջոն Հարությունյանի եղբոր՝ տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Հակոբ Հարությունյանի հետ հանդիպում կայացավ: Եղբայրները տարիներ շարունակ աշխատել են մեկ թիմում: Հակոբ Հարությունյանը մանրամասն ներկայացրեց հայտնի գիտնականների ընտանիքի պատմությունը, նրանց անցած դժվարին ուղին:
Վերջերս լրացավ տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, գիտության բնագավառում Լենինի մրցանակի դափնեկիր Ջոն Հարությունյանի ծննդյան 70-ամյակը: Ցավոք, գիտնականը չափազանց վաղ է հեռացել կյանքից՝ 38 տարեկանում: «Նա մահացավ 1982 թվականի օգոստոսին: Այդպես էլ չհասցրեց տեսնել իր երեխայի աշխատանքը հայրենիքում»,- ցավով նշեց նրա եղբայրը՝ Հակոբ Հարությունյանը:
Հայ գիտնականների գիտական մշակումների շարքում առավել հայտնի է «Սկալա-ՄՊ» ռադիոտեղորոշիչ ալեհավաք համակարգը, որն արդեն շուրջ 30 տարի ապահովում է Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի օդանավերի թռիչքների անվտանգությունը: Ոլորտի առաջատար մասնագետների կարծիքով, այդ հզոր ռադիոտեղորոշիչը երկար տարիներ անխափան շահագործվում է:
Ջոն Հարությունյանի ստեղծած «Սկալա-ՄՊ» ռադիոտեղորոշիչ համալիրը չի կորցրել արդիականությունը եւ, մնալով հայկական ինժեներական հանճարեղ մտքի կենդանի վկայությունը, շարունակում է անխափան աշխատել Երեւանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում:
Հակոբ Հարությունյանը հավելեց, որ «Սկալա-ՄՊ» ալեհավաք համակարգը թռիչքների անվտանգություն է ապահովում նաեւ Ռուսաստանի, Հունգարիայի, Իտալիայի, Չինաստանի, Կորեայի, Վիետնամի, Ուկրաինայի եւ այլ երկրների օդանավակայաններում:

В рамках цикла творческих вечеров «Дорога к себе» в Московском культурно-деловом центре «Дом Москвы» в Ереване 29 января состоялась встреча с братом главного конструктора антенной системы «Скала – МП» Джона Арутюняна, кандидатом технических наук Акопом Арутюняном. Братья много лет проработали в одной команде. Акоп Арутюнян подробно рассказал историю семьи известных ученых, о пройденном ими тяжелом пути.
Со дня рождения кандидата технических наук, лауреата премии Ленинского комсомола СССР в области науки Джона Арутюняна недавно исполнилось бы 70 лет. Джон Арутюнян, к сожалению, ушел из жизни очень рано, в возрасте 38 лет. «Его не стало в августе 1982 года. Он так и не успел увидеть работу своего детища на родине», - с большим сожалением отметил брат ученого Акоп Арутюнян. Трудолюбие и честность, добавил он, были характерными чертами Джона Арутюняна, и в этом заключалась вся его деятельность.
Среди научных разработок армянского ученого более всего известна антенная система радиолокатора «Скала-МПР», которая уже около 30 лет обеспечивает безопасность полетов воздушных судов гражданской авиации Армении. По мнению ведущих специалистов отрасли, это мощный трассовый радиолокатор, который долгие годы безаварийно эксплуатировался и до сих пор продолжает эксплуатироваться в авиации.
Созданный Джоном Арутюняном радиолокационный комплекс «Скала-МПР» (ТРЛК-11) не утратил своей актуальности и, оставаясь живым свидетельством гения армянской инженерной мысли, продолжает бесперебойно нести рабочую вахту в ереванском международном аэропорту «Звартноц». Акоп Арутюнян добавил, что антенная система «Скала-МПР» обеспечивает безопасность полетов также в аэропортах России, Венгрии, Италии, Китая, Кореи, Вьетнама, Украины и других стран.