Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին շարունակում են ավելանալ այն երկրներն ու կազմակերպությունները, որոնք 1915թ. կատարվածն դեպքերն իրենց անուններով են կոչում եւ դատապարտում են 1915թ. Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը։ Հռոմի Պապի հայտարարությանն ու Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձեւին հաջորդեց Ավստրիայի խորհրդարանում բոլոր 6 խմբակցությունների կողմից ներկայացրած փաստաթուղթը, որով պատգամավորները ճանաչել են դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը։ Դրան անմիջապես հետեւեց ավստրիական մամուլի արձագանքը, որը բացառապես դրական երանգներով էր։
«Հանցագործությունը ցեղասպանություն համարել», նման վերնագրով լույս տեսած հոդվածում կատարավածին անդրադարձել է ավստրիական Kurier.at պարբերականը։
«Ավստրիայի խորհրդարանը գտավ այն պարզ բառերը, որոնցով նկարագրեց 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում կատարվածը եւ դա ցեղասպանություն որակեց։
Այսօրվանից այս նուրբ հարցի շուրջ խուսափողական դիրքորոշմանը վերջ է դրվում։ Ավստրիայի խորհրդարանը համատեղ հայտարարություն է ընդունել, որով 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում կատարվածը որակել է ցեղասպանություն։ Դա Ավստրիայի պարտքն էր այդ սարսափելի իրադարձությունները ցեղասպանություն որակել ճիշտ այնպես, ինչպես Թուրքիայի պարտքն է, լինելով Օսմանյ,ան կայսրության իրավահաջորդը, մութ անցյալի ցավոտ էջերին առերեսվել եւ հայոց ջարդերը ցեղասպանություն որակել», գրում է Կurier.at-ը։
Wiener Zeitung-ը նշել է 100 տարի առաջ տեղի ունեցածը հիշելու անհրաժեշտությունը։
«Միջազգային հանրության ուշադրությունը նորից կենտրոնացավ 1.5 մլն հայերի ջարդերին, երբ Հռոմի Պապը անցյալ շաբաթ մատուցած պատարագի ժամանակ հայերի զանգվածային սպանությունները որակեց իբրեւ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն։ Հայերի նկատմամբ իրականացված հանցագործությունները Ցեղասպանությունը հիշելու մշակույթն անհրաժեշտություն են դարձնում։ «Ազատության, խաղաղության մարդու իրավունքների մեր անօտարելի արժեքները անխզելի կապով կապված են բռնության, հալածանքների եւ զանգվածային սպանությունների զոհերին հարգանքի տուրք մատուցելու հետ»,- մեջբերում է թերթը բանաձեւի տեքստը։
Die Presse պարբերականը «Ինչպե՞ս Վիեննան ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը» վերնագրով հոդվածում նշել է Ավստրիայի դիրքորոշման մեջ տեղի ունեցած փոփոխությունները։
«Ապրիլի 22-ին պատգամավորները խորհրդարանի խոսնակ Դորիս Բուրեսի խնդրանքով 1 րոպե լռությամբ հարգեցին զոհերի ցեղասպանության զոհերի հիշատակը»,- գրում է ավստրիական թերթը։
«Քանի որ Ավստրոհունգարիան Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրության դաշնակիցն է եղել, մենք կրում ենք ցեղասպանության պատասխանատվությունը եւ դատապարտում ենք այդ սարսափելի հանցանքը»,- մեջբերում է թերթը խորհրդարանի խոսնակի հայտարարությունը։
Պարբերականի հաղորդմամբ՝ սա խորհրդարանի հստակ դիրքորոշում է եւ կոնկրետ հայտարարություն։ «Ինչպես նշեց փաստաթղթի համահեղինակ Ռայնհոլդ Լոպատկան, խորհրդարանի ուժերը Թուրքիային կոչ են անում լուս սփռել անցյալի մութ էջերին։ Այս հայտարարությունը Թուրքիայի դեմ չէ, այլ թուրք եւ հայ ազգերի հաշտեցման խթան է»,- գրում է Die Presse-ն։
Ավստրիայի դիրքորոշման փոփոխություններին է անդրադարձել նաեւ Der Standard-ը։
«Ավստրիայի դիրքորոշման այժմ փոփոխություններ են եղել։ Պաշտոնական Ավստրիան կատարված սպանությունները ցեղասպանություն չէր համարում՝ պատճառաբանելով, թե զանգվածային սպանությունները կատարվել էին 1948թ. ՄԱԿ Կոնվենցիայի ընդունումից առաջ։ Հիմա Վիեննայի դիրքորոշումը փոխվել է։ Խորհրդարանում ընդունված համատեղ հայտարարությունով Ավստրիայի խորհրդարանը դատապարտում է 1915թ. Օսմանյան կայսրության տարածքում հայոց ջարդերը՝ դրանք ցեղասպանություն որակելով»,- գրում է թերթը։

В канун сотой годовщины Геноцида армян продолжает увеличиваться число стран и организаций, которые признают события 1915 года и осуждают Геноцид армян 1915 года в Османской Турции. За заявлением Папы Римского и принятой Европарламентом резолюции последовал документ, представленный всеми шестью фракциями парламента Австрии, согласно которому депутаты признали и осудили Геноцид армян.
«Считать преступление геноцидом» – под таким заголовком вышла статья в австрийском издании Kurier.at. «Парламент Австрии нашел простые слова, которыми описал случившееся в Османской империи в 1915 году и квалифицировал это как геноцид. С сегодняшнего дня был положен конец уклончивой позиции по данному деликатному вопросу. Парламент Австрии принял совместное заявление, по которому случившееся в Османской империи в 1915 году квалифицировал как геноцид. Это было долгом Австрии – квалифицировать эти ужасные события как геноцид, точно так же как это долг Турции, будучи правопреемником Османской империи, встать лицом к болезненным страницам темного прошлого и квалифицировать армянские погромы как геноцид»,– пишет Kurier.at.
Газета «Wiener Zeitung» подчеркнула необходимость помнить то, что произошло сто лет назад: «Внимание международного сообщества вновь сосредоточилось на резне 1,5 млн. армян, когда Папа Римский во время мессы на прошлой неделе квалифицировал массовые убийства армян как первый геноцид 20-го века. Преступления против армян делают необходимостью культуру памяти о Геноциде». «Наши неотъемлемые ценности свободы, мира, прав человека неотделимо связаны с данью уважения жертвам насилия, преследований и массовых убийств»,– цитирует издание текст резолюции.
«Die Presse» в статье под заголовком «Как Вена признала Геноцид армян» указывает на изменения в позиции Австрии. «Депутаты 22 апреля по просьбе спикера парламента Дорис Бурес минутой молчания почтили память жертв Геноцида»,– пишет австрийская газета. Она также приводит заявление спикера парламента: «Поскольку Австро-Венгрия в годы Первой мировой войны была союзником Османской империи, мы несем ответственность за Геноцид и осуждаем это ужасное преступление».
Согласно изданию, это четкая позиция парламента и конкретное заявление. «Как отметил соавтор документа Райнхольд Лопатка, парламентские силы призывают Турцию пролить свет на темные страницы прошлого. Это заявление направлено не против Турции, а является стимулом для примирения турецкого и армянского народов»,– пишет «Die Presse».
Изменений в позиции Австрии коснулась также газета «Der Standard». «В позиции Австрии произошли изменения. Официальная Австрия не считала эти убийства геноцидом, мотивируя это тем, что массовые убийства произошли до принятия Конвенции ООН в 1948 году. Теперь же позиция Вены изменилась. С помощью совместного заявления парламент Австрии осуждает армянские погромы в Османской империи в 1915 году, квалифицируя их как геноцид»,– отмечает издание.