Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել Որոտանի կասկադ ՀԷԿ-ը ամերիկյան Contour Global ընկերությանը վաճառելու պայմանագրում մի շարք խմբագրական  փոփոխություններ կատարելուն։  «Վերանայված պայմանագիրը կարճ ժամկետներում կուղարկի  հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին»,- ապրիլի 22-ին կայացած կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը։
«Որոտանի կասկադ ՀԷԿ»-ը կազմված է 3 էլեկտրակայանից. Սպանդարյան (76 ՄՎտ հզորությամբ), Շամբի (171 ՄՎտ) եւ Տաթեւի (157.2 ՄՎտ): Դրանց ընդհանուր հզորությունը կազմում է հանրապետությունում գեներացվող հզորության շուրջ 12%-ը:
«Որոտան կասկադ ՀԷԿ»-ի 100%-անոց բաժնետերը Հայաստանի կառավարությունն է: 2013 թվականի նոյեմբերի 27-ին հայկական կողմը հավանության արժանացրեց «Որոտանի կասկադ ՀԷԿ»-ը «Contour Global»-ին վաճառելու գործարքը, որը պատրաստակամություն է հայտնել 180 մլն դոլար ներդնել:

Правительство Армении одобрило ряд редакционных поправок в Договор о продаже Воротанского каскада ГЭС американской компании «Contour Global». «Пересмотренный договор будет в кратчайшие сроки передан в Комиссию по регулированию общественных услуг, отвечающую за регулирование энергетического сектора», - заявил на заседании Правительства 22 апреля премьер-министр Овик Абрамян.
Воротанский каскад ГЭС состоит из 3 электростанций – Спандарянской (установленная мощность – 76 МВт), Шамбской (171 МВт) и Татевской (157,2 МВт). 100%-ным акционером ЗАО «Воротанский каскад ГЭС» являлось Правительство Армении. 27 ноября 2013 года армянская сторона одобрила сделку по продаже государственного ЗАО «Воротанский каскад ГЭС» дочерней структуре американского холдинга «Contour Global», который выразил готовность инвестировать $180 млн.