Համաշխարհային բանկի տնօրեն Կլաուդիա Կոստինը հետաքրքված է դպրոցներում «Շախմատ» առարկայի ներդրման փորձով: Այս մասին նա նշել է այսօր՝ մայիսի 14-ին, Հայաստանի ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նշենք, որ մայիսի 14-15-ը Երեւանում անցկացվող Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի նախարարական գագաթաժողովի եւ Բոլոնիայի գործընթացի 4-րդ քաղաքական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Համաշխարհային բանկի տնօրեն Կլաուդիա Կոստինի հետ: Անդրադարձ է կատարվել Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ «Կրթության որակ եւ համապատասխանություն» առաջին  եւ երկրորդ վարկային, ինչպես նաեւ «Հանրակրթության բարելավման ծրագրի նախապատրաստման» դրամաշնորհային եւ «Կրթության բարելավում» վարկային ծրագրերին:
Ողջունելով հյուրին` Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ՀԲ-ի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերից մեկն ավարտվել է, երկրորդը` մեկնարկել եւ անհրաժեշտ է հնարավորինս արագացնել վերջինիս ընթացքը, մասնավորապես, ավագ դպրոցների շինարարական աշխատանքների հետ կապված: Արմեն Աշոտյանը բարձր է գնահատել նաեւ ՀԲ-ի աջակցությամբ «Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամ»-ի կողմից Հայաստանի բարձրագույն կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների շրջանակներում հիմնված կենտրոնների գործունեությունը` ընդգծելով, որ այն կոնկրետ ծրագիր է` իր գիտական բովանդակությամբ եւ մասնավոր հատվածի ներդրումների կարեւորության տեսանկյունից:
Համաշխարհային բանկի տնօրեն Կլաուդիա Կոստինը, բարձր գնահատելով գիտակրթական ոլորտում ձեւավորված համագործակցությունը, ընդգծել է, որ  հետաքրքված է հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում «Շախմատ» առարկայի եւ 2015-2016 ուսումնական տարվանից հինգ առաջատար դպրոցներում փորձնական նոր ծրագրի` «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» մասնագիտական առարկաների ներդրման Հայաստանի փորձով:

Директора Всемирного банка Клаудию Костин заинтересовал опыт внедрения предмета «Шахматы» в школах Армении. Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства образования и науки Армении, в рамках проходящего в Ереване 14 – 15 мая министерского саммита Европейского пространства высшего образования и 4-го форума по Болонскому процессу министр образования и науки Армении Армен Ашотян 14 мая встретился с  директором Всемирного банка Клаудией Костин.
На встрече обсуждались реализуемые с помощью финансирования со стороны Всемирного банка первая и вторая программы «Качество и соответствие образования», а также грантовая программа «Подготовка программы улучшения общего образования» и кредитная программа «Улучшение образования».
Армен Ашотян отметил, что одна из программ, реализуемых при поддержке Всемирного банка, завершилась, вторая началась, и необходимо насколько возможно ускорить ее ход, в частности работы по строительству старших школ. Он высоко оценил деятельность центров, основанных Конкурентным инновационным фондом при поддержке Всемирного банка в рамках реформ в сфере высшего образования в Армении.
Директор всемирного банка Клаудия Костин, высоко оценив сотрудничество в научно-образовательной сфере, подчеркнула, что ее  заинтересовал опыт внедрения предмета «Шахматы» в общеобразовательных учреждениях Армении и новая  экспериментальная программа внедрения с 2015 – 2016 учебного года предметов «Микроэлектроника», «Основы телекоммуникации», «Информационные технологии» в пяти передовых школах.