Հայաստանը եվրաինտեգրման գործընթացը չի համաձայնեցնի Ռուսաստանի հետ։ Այդ մասին լրագրողներին խորհրդարանում հայտնել է ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանը՝ մեկնաբանելով Երեւանում ՌԴ ԱԳՆ հետ ապրիլին կայացած խորհրդատվությունները։ Ռուսաստանյան պատվիրակությունը ղեկավարում էր փոխնախարար Ալեքսեյ Մեշկովը, որը համակարգում է ՌԴ եւ ԵՄ փոխհարաբերությունները։
«Մենք խորհրդակցություններ ենք անում: Խոսել ենք եվրոպական կառույցներին մեր ներգրավվածության մասին եւ մեր փոխհարաբերությունների մասին»,- ասել է Նազարյանը։
Հարցին, արդյոք Ռուսաստանը բացասաբար չի վերաբերվի Հայաստանի եւ ԵՄ համագործակցության բանակցեւթյունների վերսկսմանը, Նազարյանը պատասխանել է. «Նման տրամադրություններ չկան, կարող եմ հավաստիացնել»։

Армения не согласует процессы евроинтеграции с Россией. Об этом заявил журналистам 27 мая в парламенте Армении замминистра иностранных дел республики Карен Назарян, комментируя политические консультации с МИД РФ в Ереване в апреле. Российскую делегацию возглавлял замминистра Алексей Мешков, координирующий взаимоотношения России и ЕС.
«Мы проводим совещания, но это не суть согласования. Мы говорили о нашей вовлеченности в европейские структуры и о наших взаимоотношениях в рамках этих структур», - заявил Назарян.
На вопрос, не настроена ли Россия негативно к возобновлению переговоров о сотрудничестве Армении и ЕС, Назарян ответил: «Подобных настроений нет, могу вас заверить».