Ռուսաստանին եւ Թուրքիային անհրաժեշտ է հավասարակշռել հարաբերությունները էներգետիկ համագործակցության ոլորտում: ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել  Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպան Հալիլ Աքինջին:
«Էներգետիկայի ոլորտում մեր փոխհարաբերություններում անհրաժեշտ տնտեսական հավասարակշռություն ապահովելու համար պետք է ավելացնել թուրքական արտադրանքի արտահանումը: Դա այն է, ինչ վերաբերում է հարցի գումարային կողմին, սակայն կա նաեւ ռազմավարական մասը»,- նկատել է դիվանագետը:
Նրա խոսքով, այսօր Թուրքիայում քիչ չեն քննադատները, ովքեր կարծում են, որ էներգետիկ տեսակետից Թուրքիան իրեն կախվածության մեջ է դնում Ռուսաստանից: Դիվանագետը հիշեցրել է, որ երբ քննարկվում էր Թուրքիայում ատոմակայանի կառուցման հարցը, ընդդիմությունը քննադատում էր նախագիծը եւ կարծիքներ էին հնչում էներգետիկայի ոլորտում կախվածության մասին, իսկ այժմ էլ Թուրքիան կախվածության մեջ է ընկնում ատոմային տեխնոլոգիաների ոլորտում: «Սակայն, չնայած բոլոր ասվածներին, Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի այսօրվա հարաբերությունները կարելի է գնահատել որպես բարեկամական, մեր երկրների միջեւ վստահության մթնոլորտը բավական բարձր է»,- ընդգծել է դեսպանը:
Նա հիշեցրել է էներգետիկ նախագծերի մասին, մասնավորապես Սամսուն-Ջեյհանի, որով նախատեսվում է առաքել ռուսական եւ ղազախական նավթը:

России и Турции необходимо сбалансировать отношения в сфере энергетического сотрудничества. Такое мнение в эксклюзивном интервью агентству ИТАР-ТАСС высказал посол Турции в России Халил Акынджи.
«Что касается отношений между нашими странами в сфере энергетики, могу сказать, что они недостаточно сбалансированы», - заявил Акынджи.«В целом, для того, чтобы обеспечить необходимый экономический баланс наших взаимоотношений, необходимо увеличить экспорт турецкой продукции – это то, что касается денежной стороны вопросам, однако есть еще и стратегическая часть», - отметил дипломат.
По его словам, сегодня в Турции немало критиков, которые полагают, что в энергетическом плане Турция ставит себя в зависимость от одного ресурса – России. Дипломат напомнил, что когда обсуждался вопрос строительства АЭС в Турции, то оппозиция критиковала проект и звучали высказывания о том, что Турция уже находится в зависимости от России в сфере энергетики, а теперь еще будет зависеть и в области ядерных технологий.«Однако, несмотря на все вышесказанное, сегодняшние отношения России и Турции можно охарактеризовать как дружественные, уровень доверия между нашими странами достаточно высок», – подчеркнул посол.
Дипломат напомнил о некоторых энергетических проектах, в частности, Самсун-Джейхан, по которому планируется поставлять российскую и казахскую нефть. Было предложение поставлять российский газ через территорию Турции в Европу трубопроводом «Голубой поток-2», есть планы по строительству газопровода «Южный поток», который обойдется в несколько миллиардов долларов. «Именно поэтому необходимо четко сбалансировать наши отношения в сфере энергетики», – убежден Акынджи.