«Այս տարվա տնտեսության անկումը` 16,3 տոկոսով, շատ ավելի խորն էր, քան մենք կանխատեսում էինք»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը, ընդգծելով, որ առաջին կիսամյակում ամենամեծ անկումը գրանցվել է շինարարության ոլորտում` 53,8 տոկոս եւ արդյունաբերության ոլորտում` 11,5 տոկոս:
Նրա խոսքով, նույն իրավիճակն է նաեւ համաշխարհային տնտեսության մեջ, որտեղ գրանցվել է 6 տոկոսի տնտեսական անկում: «Այսպիսի իրավիճակ չէր ակնկալվում ոչ Ռուսաստանում, ոչ համաշխարհային շուկայում: ԱՄՀ կանխատեսումները այդ երկրների համար նույնպես փոխվել են բացասական առումով»,- նշեց Վ. Արամյանը: Ըստ փոխնախարարի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) Եվրամիության համար մի քանի անգամ փոխել է իր կանխատեսումները: Եթե դեկտեմբերին ակնկալվում էր, որ ԵՄ-ում տնտեսությունը կաճի կես տոկոսով, ապա հետագայում այն դարձավ 0,5 տոկոսով անկում, հետո այդ ցուցանիշը փոխվեց 1,5-ի, 3,2-ի, 4,2-ի, իսկ հիմա արդեն 2009 թվականի հմար ԵՄ-ում կանխատեսվում է 4,8 տոկոսի տնտեսական անկում: «Այսինքն մեր տնտեսական զարգացումները համահունչ են համաշխարհային տնտեսության զարգացումներին»,- ասաց նա:
Այնուհետեւ անդրադառնալով ՀՀ տնտեսության ապագայի վերաբերյալ կանխատեսումներին, Վ. Արամյանն ասաց, որ սպասվում է որոշակի վերելք եւ վերադարձ դեպի կայուն վիճակի, որի արդյունքում տարվա վերջում Հայաստանի տնտեսական անկումը կտատանվի 12-15 տոկոսի շրջանակներում: Այս միջակայքը պայմանավորված է նրանով, որ կառավարությունն այսօր «մեծ լիկվիդայնություն է լցնում տնտեսության մեջ» եւ եթե այդ լիկվիդայնությունը տնտեսության կողմից կլանվի, ապա տնտեսության անկման ցուցանիշը ավելի ցածր կլինի, իսկ եթե այդ գործընթացը դանդաղ տեղի ունենա` ապա անկումը կարող է հասնել մինչեւ 15 տոկոսի: Փոխնախարարը նշեց նաեւ, որ կառավարությունը ընդյլայնողական քաղաքականություն է վարում: Հարցին, թե ո՞րն է այդ ընդյալնողական քաղաքականությունը, Վ. Արամյանը պատասխանեց, որ ճգնաժամի պայմաններում մասնավոր հատվածը միտված է իր ծախսերը կրճատել եւ ավելի պահպանողական դիրք է բռնում, եւ այդ պայմաններում կառավարությունը կատարում է այն ծախսերը, որոնք պետք է մասնավոր հատվածը կատարեր` այսինքն փող են ներարկում տնտեսության մեջ: Նրա խոսքով, այդ ներարկումները կազմելու են 50 միլիարդ դրամ:

«Спад экономики в этом году — на 16,3% — оказался намного глубже, чем мы прогнозировали», — сказал сегодня на встрече с журналистами заместитель министра финансов Вардан Арамян. Было подчеркнуто, что в первом квартале более всего упали показатели в строительстве – на 53,8%, и в промышленности – на 11,5%. По словам замминистра, такова же ситуация в мировой экономике – зафиксирован 6-процентный спад.
«Подобная ситуация не ожидалась ни в России, ни на мировом рынке. Международный валютный фонд пересмотрел свои прогнозы относительно России и других стран в отрицательном плане», — заметил Арамян, по словам которого МВФ несколько раз пересматривал свои прогнозы относительно экономики Евросоюза. Если в декабре ожидалось, что экономика Евросоюза обеспечит полпроцентный рост, затем стали предрекать спад на 0,5%; на 1,5%; 3,2%; 4,2%, ныне уже говорится о годовом спаде на 4,8%.
«То есть наши экономические развития адекватны развитию мировой экономики», — заверил Арамян. Обратившись к будущности армянской экономики, он сказал, что ожидается определенный рост и возврат к стабилизации ситуации, что позволит в конце года остановиться в пределах 12-15 процентов спада. Этот прогноз обусловлен тем, что правительство сегодня «вливает в экономику большую ликвидность». И если эта ликвидность будет освоена экономикой, то ее спада уменьшится. Если же темпы этого процесса будут замедленными, то спад может составить 15%, предрек замминистра.
Было отмечено также, что правительство осуществляет политику расширения. На вопрос, как следует понимать эту политику расширения, последовал ответ, согласно которому в условиях кризиса частный сектор стремится сократить расходы и занимает более консервативную позицию. В этих условиях правительство берет на себя те затраты, которые должен был производить частный сектор – то есть инъецирует деньги в экономику. По словам Арамяна, эти инъекции составят 50 миллиардов драмов.