Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման կոմիտեն սկսում է ազգային փոստային օպերատոր «Հայփոստ» ընկերության մասնավորեցման նախապատրաստությունը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ հունիսին կայացած զրույցում նշել է Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման կոմիտեի ղեկավար Արման Սահակյանը:
Մասնավորեցման միջոցը՝ ուղղակի վաճառք, մրցույթ թե աճուրդ, պետք է որոշի կառավարությունը, որը պետք է ընտրի նաեւ փոստի ակտիվները գնահատող ընկերությունը: «Իհարկե, այդ աշխատանքը բավականին ծախսատար է՝ հաշվի առնելով, թե որքան լայն ենթակառուցվածք ունի փստը ողջ հանրապետությունում»,-նշել է Սահակյանը:
Հարցին, թե մասնավորեցման նկատմամբ հետաքրքրություն ցուցաբերո՞ւմ է «Հայփոստի» ներկայիս կոնցեսիոն կառավարիչը, Սահակյանը պատասխանել է. «Քանի դեռ մասնավորեցման մասին չի հայտարարվել, դժվար է խոսել կոնկրետ հետաքրքրված սուբյեկտների մասին: Թեեւ ակնհայտ է, որ ընկերության կառավարիչ աշխատած տարիների ընթացքում փոստային ծառայությունների մակարդակը բարձրացել է անհրաժեշտ մակարդակի»:
Հիշեցնենք, որ ներկայումս «Հայփոստի» կառավարիչը «Հայփոստ թրասթ մենեջմենթ» ընկերությունն է, որի սեփականատերը արգենտինահայ Էդուարդո Էռնեկյանն է: «Հայփոստ» ընկերության բաժնետոմսերի 100 տոկոսը պատկանում է պետությանը:

Комитет госимущества Армении начинает подготовку к приватизации национального почтового оператора, ЗАО «Айпост» («Армпочта»). Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am начальник Комитета по управлению госимуществом при Правительстве Армении Арман Саакян.
Способ приватизации – прямую продажу, тендер или аукцион – должно определить Правительство. Оно же должно выбрать компанию по оценке активов почты. «Конечно, работа это будет довольно затратной, учитывая, какой широкой инфраструктурой по всей республике располагает почта», - заметил Саакян.
На вопрос, проявляет ли интерес к приватизации нынешний концессионный управляющий, Саакян ответил: «Пока не будет объявлена приватизация, трудно говорить о конкретных заинтересованных субъектах. Хотя очевидно, что за годы работы управляющей компании услуги почты были подняты на должный уровень».
Напомним, сейчас «Айпост» находится в доверительном управлении компании «Айпост Траст Менеджмент», которую контролирует аргентинский миллиардер армянского происхождения Эдуардо Эрнекян. 100% акций почты остаются за государством. В почтовую сеть республики входит 885 почтовых отделений, которые обслуживают более 750 тыс. адресов. В 2007 – 14 гг. управляющая компания инвестировала более 5 млрд. драмов (по текущему курсу порядка $10,5 млн.) и выплатила 1 млрд. 570 млн. драмов налога на прибыль.