Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոս Առաջինը չի բացառել, որ Իտալիայի մայրաքաղաքը կարող է «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների թիրախ դառնալ, որոնք հնարավորություն ունեն ներգաղթյալների անվան տակ ներթափանցել Եվրոպա։ Այս մասին կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը հայտարարել է «Ռենենսասնի ռադիո»-ին տված հարցազրույցի ժամանակ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Բանն այն է, որ Սիցիլիայից 400 կմ հեռավորության վրա գտնվում է ծայրահեղ կոշտ դիրքորոշմամբ ահաբեկչական խմբավորում։ Այդ կապակցությամբ կա ներթափանցման վտանգ»,- ասել է նա։
Հարցին, թե կարող է արդյոք Հռոմը ահաբեկիչների թիրախ դառնալ, Ֆրանցիսկոսը հաստատական պատասխան է տվել. «Այո, ոչ ոք չի ասում, որ Հռոմը չի ենթարկվում այդ սպառնալիքին։ Բայց կարելի է նախազգուշական միջոցներ ձեռնարկել»։

Папа римский Франциск не исключил, что столица Италии может стать мишенью для террористов группировки «Исламское государство» (ИГ), которые могут проникнуть в страны Европы под видом беженцев. Об этом он заявил в интервью португальскому католическому «Радио Ренасенса», передает ТАСС.
«Дело в том, что всего в 400 километрах от Сицилии находится крайне жестокая террористическая группировка, - отметил понтифик. - В связи с этим есть риск проникновения, это действительно так».
В ответ на вопрос о том, может ли Рим стать мишенью террористов, папа Франциск ответил утвердительно: «Да, никто не говорил о том, что Рим не будет подвержен этой угрозе. Но можно предпринять меры предосторожности».