«Հայոց աշխարհ» թերթը տեղեկացնում է, որ նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 2-ը Մալաթիա նահանգում անցկացվելու է «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոն: Մեկ շաբաթվա ընթացքում հիմնականում ցուցադրվելու են երգիծական ժանրի 12 տեղական եւ արտասահմանյան ֆիլմեր: Մրցանակային գումարը հայկականի համեմատ պատկառելի է. հաղթողների համար նախատեսված է 3000-10 000 եվրո գումարային պարգեւատրում:
«Մեր «Ոսկե Ծիրանը» հիմնադրվել է 2004-ին, սակայն թուրքական նորելուկը ընտրելով նույն անունը, փաստորեն փորձում է այդ կերպ «ստվերում թողնել» երեւանյան միջազգայինը, որը, նկատենք, գրեթե ամեն տարի մրցանակի էր արժանացնում թուրք ռեժիսորներին: Ահա եւ, թուրքերը, թերեւս որոշել են հայկականը «տեղափոխել» իրենց մոտ, որ Հայաստան գալու տհաճությունից ազատվեն:
Հետաքրքիր է, ի՞նչ են մտածում մեր «Ոսկե Ծիրանի» կազմակերպիչները, չե՞ն պատրաստվում թուրքերին դատի տալ` փառատոնի անվանումը գողանալու համար:
Թե՞ «Մշակութային երկխոսությունը» նախատեսում է նաեւ այս կարգի «մերձեցում»,- հարցադրում է անում պարբերականը:

С 26 ноября по 2 декабря в турецкой провинции Малатья пройдет международный кинофестиваль «Золотой абрикос», пишет газета «Айоц ашхар». В течение недели будут показаны 12 местных и зарубежных фильмов в основном комического жанра. Призовая сумма, по сравнению с армянским, впечатляет: для победителей предусмотрен денежный приз в 3 000–10 000 евро.
«Наш «Золотой абрикос» был основан в 2004 г., однако турецкий новичок, выбрав это имя, фактически пытается таким образом «оставить в тени» ереванский международный, который, заметим, каждый год удостаивал премий турецких режиссеров. Вот и турки, наверное, решили переместить «армянский» к себе, чтобы освободиться от неприятности ехать в Армению.
Интересно, что думают организаторы нашего «Золотого абрикоса», не собираются ли подать в суд на турок за кражу названия фестиваля.