Հայաստանի ֆինանսների նախարարությունն առաջիկայում կքննարկի ակցիզի հարկի նոր դրույքաչափերի մասին օրինագիծը: Այս մասին սեպտեմբերի 16-ին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ Եվրասիական միության երկրները քննարկում են ակցիզի ազգային դրույքաչափերը, քանի որ մինչեւ 2020 թվականը պատրաստվում են ներդաշնակեցնել դրանք:
Հիշեցնենք, որ ակցիզի դրույքաչափերի բարձրացման մասին օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է 2015 թվականի հունիսին, սակայն դրա դեմ հանդես են եկել ինչպես ընդդիմության, այնպես էլ իշխանական պատգամավորները: Օրինագծով նախատեսվում է բարձրացնել ծխախոտի, օղու, բենզինի եւ դիզելային վառելիքի ակցիզը, ինչպես նաեւ այն ներդնել հեղուկ գազի համար:
Այսպես. եթե ներկայում օղու ակցիզային հարկը կազմում է 30 տոկոս, սակայն մեկ լիտրի դիմաց 500 դրամից ոչ պակաս, ապա օրինագծով այն կդառնա 55 տոկոս։ Հազար հատ ֆիլտրով ծխախոտի հարկը 5 հազարից կդառնա 5.5 հազար դրամ, իսկ առանց ֆիլտր ծխախոտինը 1400-ից կդառնա 1540 դրամ։ Բենզինի մեկ տոննայի ակցիզը 112 հազարից առաջարկում են դարձնել 120 հազար դրամ, դիզվառելիքինը՝ 32,5 հազարից 35 հազար դրամ, իսկ սեղմված գազի ակցիզը, որը առաջարկվում է կիրառել առաջին անգամ, 1000 խ/մ-ի դիմաց կսահմանվի 8330 դրամ։

В ближайшее время Минфин Армении обсудит законопроект о новых ставках акцизного налога. Об этом заявил 16 сентября журналистам в парламенте министр финансов Армении Гагик Хачатрян.
Страны Евразийского союза, добавил он, обсуждают национальные ставки акциза, потому что до 2020 года собираются их гармонизировать.  «В ближайшее время мы завершим этап обсуждений по законопроекту», - добавил Хачатрян.
Напомним, законопроект  о повышении акциза был принят в июне 2015 г в 1-м чтении, но против него высказались как оппозиция, так и депутаты от власти.
Законопроект предусматривает повышение акцизных налогов на сигареты, водку, бензин и дизельное топливо, а также введение акциза на сжатый заправочный природный газ. Так, если сейчас акциз на водочную продукцию составляет 30%, но не менее 500 драмов за 1 л, то его предлагается повысить до 55%, но не менее 550 драмов (по текущему курсу $1,16). Акциз на сигареты с фильтром будет повышен c 5 до 5,5 тыс. драмов за 1 тысячу ($11,6), без фильтра – с 1400 до 1540 драмов ($3,25). Акциз на бензин предлагается повысить со 112 до 120 тыс. драмов за тонну (по текущему курсу $253), на дизельное топливо – с 32,5 до 35 тыс. (по текущему курсу $74). На сжатый газ акциз предлагается установить впервые, в размере 8330 драмов за 1 тыс. куб. м (по текущему курсу порядка $17,5).