Ուրուգվայի նախագահի անձնական բժիշկ Մարիո Զելարյանը դեպի Փարիզ չվերթ իրականացնող օդանավում օգնել է փրկել երիտասարդ ֆրանսուհու կյանքը։
Նախագահ  Տաբարես Վասկեսը եւ նրա բժիշկը ալերգիկ ռեակցիա ստացած ուղեւորուհու կյանքը փրկելու համար վերակենդանացման գործողություններ են կատարել։ Այս մասին ուրուգվայական Busqueda  թերթին տված հարցազրույցում ասել է ինքը՝ Զելարյանը, գրում է The Telegraph-ը։
Բժշկի խոսքով՝ իրավիճակը բավականին լուրջ է եղել։ «Եթե մենք չօգնեինք նրան, չգիտեմ, թե ինչ կլիներ»,- նշել է Զելարյանը։
Նա նաեւ ասել է, որ Ուրուգվայի նախագահն օդանավում օգնություն է ցուցաբերում արդեն 3-րդ անգամ։ Առաջին անգամ դա եղել էր դեպի Ասիա թռիչքի ժամանակ, իսկ երկրորդ անգամ նա օգնել էր ամերիկուհուն, որը ասթմայի նոպա էր ունեցել դեպի Եվրոպա թռիչքի ժամանակ։

Personal doctor of Uruguay President Mario Zelarayan helped save the life of a French teenager on the flight to Paris.
President Tabare Vazquez and his doctor together carried out resuscitation procedures for the passenger who suffered a severe allergic reaction during the flight, Zelaryan said in an interview with the Uruguayan newspaper Busqueda, The Telegraph reports.
In his words, the episode was rather serious. "If we hadn't attended to her, I don't know what would have happened," Dr Zelarayan said.
He also said that it is the third time Mr Vazquez had given medical assistance on a plane: the first time was on a flight to Asia, and the second time he helped an American woman who was having an asthma attack on a flight to Europe.