ԵՄ երկրների ու կառավարությունների ղեկավարները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որտեղ նշել են, որ Փարիզի ահաբեկչությունները հարձակում էին ԵՄ բոլոր երկրներ դեմ, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
«Եվրամիությունը խորապես ցնցված է եւ սգում է Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների կապակցությամբ: Դրանք հարձակում էին բոլորիս դեմ: Մենք միասին հանդես կգանք այդ սպառնալիքի դեմ բոլոր անհրաժեշտ միջոցներով եւ անողոք վճռականությամբ»,-ասված է հայտարարությունում:
Հեղինակներն ընդգծել են ֆրանսիացի ազգի մեծությունն ու ուժը՝ հավելելով, որ նրա արժեքները՝ ազատություն, հավասարություն, եղբայրություն, «ոգեշնչել են եւ ոգեշնչում են Եվրամիությանը»: Նրանց խոսքով, ԵՄ-ն Ֆրանսիայի հետ միասնական է եւ կարվի ամեն ինչ՝ ահաբեկչությանն ու ծայրահեղությանը հաղթելու համար:
ԵՄ երկրների առաջնորդները նաեւ կոչ են արել ԵՄ բոլոր երկրներին նոյեմբերի 16-ին հարգել զոհերի հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ:
«Մենք՝ եվրոպացիներս, հիշում ենք 2015-ի նոյեմբերի 13-ը որպես սգո եվրոպական օր»,-ասել են հայտարարության հեղինակները:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 13-ի երեկոյան Փարիզում ահաբեկչության շարքի հետեւանքով պաշտոնական տվյալներով, մահացել է առնվազն 128 մարդ: Լրատվամիջոցները հայտնում են 150-ից ավելի զոհերի մասին: Փարիզի ոստիկանությունը տեղեկություններ ունի 8 ահաբեկչի մասին, որոնք մահացել են: Նրանցից 7-ը իրենց պայթեցրել են «շահիդի գոտիով», հայտնել է քննությանը մոտ կանգնած աղբյուրը:
Ֆրանսիայի ողջ տարածքում արտակարգ դրություն է հայտարարվել: ԻՊ-ի գրոհայիններն իրենց վրա են վերցրել ահաբեկչությունների պատասխանատվությունը:

Главы государств и правительств стран Евросоюза в совместном заявлении назвали теракты в Париже нападением на все страны ЕС, передает «Интерфакс».
«Европейский союз глубоко потрясен и скорбит в связи с терактами в Париже. Это нападение на всех нас. Мы выступим против этой угрозы вместе со всеми необходимыми средствами и с беспощадной решимостью», — говорится в заявлении.
Авторы подчеркнули величие и силу французской нации, сказав, что ее ценности — свобода, равенство, братство — «вдохновили и вдохновляют Евросоюз». По их словам, ЕС един с Францией и будет сделано все, чтобы победить экстремизм и терроризм.
Лидеры стран и правительств также призвали все страны ЕС 16 ноября почтить память погибших минутой молчания.
«Мы, европейцы, запомним день 13 ноября 2015 как Европейский день траура», сказали авторы заявления.
По официальным данным, в Париже в результате серии терактов погибли не менее 128 человек. СМИ сообщают о 150 погибших. Полиция Парижа имеет данные о смерти восьми террористов. Семь из них использовали пояса смертников, сообщил источник, близкий к следствию. В Париже введен режим чрезвычайного положения. Боевики ИГ подтвердили свою причастность к совершенным террористическим актам.