Maurice Blackburn իրավաբանական ընկերությունը Volkswagen գերմանական ավտոկոնցեռնի մեքենաների ավստրալացի սեփականատերերի անունից դատի է տվել ընկերությանը, հայտնում է Reuters-ը։ Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ կոլեկտիվ հայցը նախատեսում է սեփականատերերին որպես փոխհատուցում վճարել մոտ 72 մլն դոլար։ Հաղորդվում է նաեւ, որ Volkswagen-ի ավստրալական մասնաճյուղը հետ է կանչել ավելի քան 90 հազար մեքենա, որոնց ծրագրային ապահովումը աղավաղում է վտանգավոր արտանետումների ցուցանիշները։
Հիշեցնենք, որ Volkswagen AG-ի գլխավոր տնօրեն Մաթիաս Մյուլերը հայտարարել էր, որ վնասակար արտանետումները կեղծող ծրագրային ապահովում ունեցող մեքենաները հետկանչի են ենթակա 2016թ. հունվարից, փոխանցում է «Կոմերսանտ»-ը։

Юридическая фирма Maurice Blackburn от имени австралийских владельцев машин немецкого автомобильного концерна Volkswagen подала на него в суд, сообщает Reuters. По словам представителей фирмы, в сумме коллективный иск предусматривает выплату владельцам автомобилей в качестве компенсации около $72 млн. Также сообщается, что всего австралийский филиал Volkswagen отозвал более 90 тыс. автомобилей, чье программное обеспечение искажает показатели выбросов вредных веществ.
Напомним, генеральный директор Volkswagen AG Матиас Мюллер заявил, что отзыв автомобилей, на которые было установлено ПО, скрывающее реальный уровень выхлопов, начнется в январе и завершится к концу 2016 года. При этом глава автоконцерна заметил, что в махинациях участвовали, скорее всего, лишь несколько человек, а его предшественник Мартин Винтеркорн мог и не знать о происходившем, передает «Коммерсант»