Մոսկվայի քաղաքապետ Յուրի Լուժկովի պաշտոնանկությունը, ըստ ամենայնի, չի ազդի Մոսկվայում ներդրումներ կատարած հայ գործարարների վրա, քանի որ նրանք այնքան խելացի են, որ անմիջապես կանցնեն ծանր նժարի կողմն ու կպահպանեն իրենց ունեցվածքը: Այս մասին սեպտեմբերի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ «ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը: Նա կարծիք հայտնեց, որ Հայաստանի տնտեսվարողները նախ պետք է ներդրումներ անեն Հայաստանում եւ զարգացնեն մեր երկրի տնտեսությունը:
Արմեն Մարտիրոսյանն այս համատեքստում մեջբերեց մամուլում վերջերս հրապարակված այն հոդվածը, որում պատմվում է, թե ինչպես են Հայաստանի քաղաքական գործիչները ջրի գնով՝ 12 միլիոն դոլարով սեփականաշնորհել Հայաստանի բաշխիչ ցանցերը եւ անաշխատ եղանակով՝ թալանի արդյունքում ձեռք բերված գումարները ներդրել Մոսկվայում:
«Ժառանգության» պատգամավորը նաեւ հավելեց. «Լուժկովի պաշտոնանկությունը լավ օրինակ է, հասկանալու համար, որ եթե քաղաքական համակարգը անջատված չէ տնտեսական համակարգից եւ միաձուլված է նրան, ինչպե՞ս կարող է իշխանության փոփոխությունը չբերել տնտեսական վայրիվերումների եւ ներդրումների համար վտանգավոր իրավիճակներ չստեղծել»:

Отставка мэра Москвы Юрия Лужкова, по всей вероятности, не повлияет на армянских бизнесменов, вложивших капиталы в Москве, поскольку они настолько умны, что сразу же переметнутся на сторону сильного и сохранят свое имущество. Об этом заявил на встрече с журналистами 29-го сентября депутат от оппозиционной партии «Наследие» Армен Мартиросян. Он выразил мнение, что бизнесмены Армении, прежде всего должны вкладывать инвестиции в Армении и развивать отечественную экономику.
В этом контексте Армен Мартиросян процитировал недавно опубликованный в прессе материал, в котором говорится о том, как армянские политические деятели за почти бесценок – 12 миллионов долларов США, приватизировали распределительные сети Армении и добытые средства инвестировали в экономику Москвы.
Парламентарий от «Наследия» также добавил, что отставка Лужкова является хорошим примером для того, чтобы понять, что если политическая система сплелась с экономической, то, как может смена власти не привести к экономическим катаклизмам и не создавать опасные ситуации для инвестиций?
Напомним, президент России Дмитрий Медведев уволил Лужкова с должности мэра Москвы с формулировкой «в связи с утратой доверия» 28 сентября. Сегодня бывший градоначальник приехал в мэрию собирать вещи, на что, по его словам, потребуется несколько дней.