ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները փորձել են կատարել Հայաստանի պահանջները առաջիկա բանակցություններում նրա մասնակցության համար։ Այս մասին մայիսի 18-ին՝ մամուլի աուլիսի ժամանակ, ասել է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի տնօրեն Կիրո Մանոյանը։
Նրա խոսքով՝ Վիեննայում հանդիպումից հետո հնչած հայտարարությունները մեր ականջների համար հաճելի էին մասամբ։ «Մի կողմից համանախագահները փորձել են Հայաստանին տալ այն, ինչ որպես նախապայման էր դրված առաջիկա բանակցություններին մասնակցելու համար։ Մյուս կողմից նրան փորձել են ինչ-որ բան տալ Ադրբեջանին կամ գոնե հնչեցնել այնպիսի տեսակետներ, որոնք դուր կգային Բաքվին»,- նշել է Մանոյանը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ попытались выполнить требования Армении для ее участия в ближайших переговорах. Об этом на пресс-конференции 18 мая заявил глава офиса «Ай дата» и по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян.
По его словам, прозвучавшие после встречи в Вене заявления были приятными для наших ушей частично. «С одной стороны, сопредседатели попытались дать Армении то, что было поставлено в качестве предусловия для участия в ближайших переговорах. С другой стороны, они попытались что-то дать Азербайджану или, по крайней мере, озвучить такие точки зрения, которые понравились бы Баку», - отметил Маноян.
Напомним, что 16 мая в Вене состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева с участием министра иностранных дел России Сергея Лаврова, госсекретаря Франции по европейским вопросам Арлема Дезира и госсекретаря США Джона Керри.