Եռօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապն այսօր հանդիպել է Հայ Առաքելական եկեղեցու (ՀԱԵ) պատվիրակությունների հետ:
Ավելի վաղ հաղորդել էինք, որ հունիսի 26-ի առավոտյան Հռոմի պապը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ներկա գտնվեց կիրակնօրյա Պատարագին, որը մատուցեց Գարեգին 2-րդ կաթողիկոսը
Հայաստան այցի ընթացքում Պապն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ վարդեր դրեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի անմար կրակի մոտ, եղավ Հայաստանի երկրորդ քաղաք Գյումրիում:
Հունիսի 25-ի երեկոյան Երեւանի Հանրապետության հրապարակում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի եւ Գարեգին 2-րդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ էկումենիկ արարողություն, հնչեց խաղաղության աղոթք:

Находящийся с трехдневным визитом в Армении Папа Римский Франциск встретился сегодня с делегациями Армянской Апостольской церкви.
Как сообщалось ранее, утром 26 июня Папа Римский присутствовал на Литургии в первопрестольном Эчмиадзине. В рамках визита в Армению он побывал в мемориальном комплексе Цицернакаберд и возложил цветы к вечному огню в память жертв Геноцида армян. Понтифик совершил также визит в Гюмри. Вечером 25 июня на центральной площади Еревана, площади Республики, с участием Папы Римского и Католикоса всех армян Гарегина Второго состоялась Экуменическая церемония и была вознесена молитва о мире.