Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նորանշանակ քարտուղար Բորիս Ջոնսոնի թուրք նախապապը՝ Ալի Քեմալը, ընդդիմացել էր Հայոց ցեղասպանությունն իրագործած ղեկավարներին եւ 1922թ. դաժանաբար սպանվել ռասիստական ուժերի կողմից: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ամերիկայի հայկական համագումարը:
Հաղորդագրությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Մեծ Բրիտանիայի նորանշանակ արտաքին գործերի քարտուղար Բորիս Ջոնսոնը հայտնի է որպես Լոնդոնի քաղաքապետ, վառ անհատականություն եւ հունիսի հանրաքվեի Brexit քարոզարշավի առաջնորդ: Ավելի քիչ տեղեկություններ են հայտնի նրա անձնական կենսագրությունից, որում արտացոլվում է բրիտանացու բազմաշերտ էթնիկ ժառանգության խառնուրդ, այդ թվում` թուրք նախահոր՝ Ալի Քեմալի: Վերջինս իրապես աչքի է ընկել իբրեւ ամենահամարձակ ձայներից մեկը, ով ընդդիմացավ 1915-1923թթ. Հայոց ցեղասպանությունն իրագործած ղեկավարներին եւ 1922թ. դաժանաբար սպանվեց ռասիստական ուժերի կողմից:
Որպես լրագրող իր կյանքի համար անհանգստանալով՝ 1909թ. Ալի Քեմալը փախավ Անգլիա՝ տարագրության մեջ լինելով կնոջ՝ Ուինիֆրեդի եւ դստեր հետ: Սակայն որդու ծննդից կարճ ժամանակ անց նրա կինը մահացավ հետծննդային տենդից Դորսեթի կոմսության Բորնմութ քաղաքում: Մի քանի տարի անց 1912թ. նա վերադարձել էր Օսմանյան կայսրություն եւ կրկին ամուսնացել մի օսմանցի փաշայի դստեր՝ Սաբիհա Հանիմի հետ: Ալի Քեմալի առաջին կնոջից ունեցած երեխաները, որոնք դեռ ապրում էին Անգլիայում, ընդունել էին իրենց մայրական տատի օրիորդական ազգանունը՝ Ջոնսոն: Ալի Քեմալի որդին, Բորիս Ջոնսոնի պապը, ով ի սկզբանե Օսման անունն էր կրում, հետագայում սկսեց օգտագործել իր երկրորդ անունը՝ Վիլֆրիդ:
Ջոնսոնի նախապապ Ալի Քեմալն Օսմանյան պետության բնաջնջողական քաղաքականության առավել նշանավոր թուրք քննադատն էր: Ալի Քեմալը լրագրող եւ հասարակական բանախոս էր, ով նույնիսկ մի կարճ ժամանահատված 1919թ. հետպատերազմյան Օսմանյան կառավարության նախարարի պաշտոնում էր եղել:
Դոկտոր Վահագն Դադրյանը, ում բազմաթիվ հրապարակումներ բացահայտել են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գերմանական եւ օսմանյան ապացույցների լայնածավալությունը, ներկայացրել էր երիտթուրքական ժամանակաշրջանի քաղաքականության մեջ Ալի Քեմալի դերակատարության ազդեցիկ նկարագրությունը: Ալի Քեմալն ազատական գաղափարների կողմնակից էր, որոնք ճնշվում էին թե Երիտթուրքական ծայրահեղականների, թե Մուսթաֆա Քեմալի գլխավորած Թուրք ազգայնականների կողմից:
Ալի Քեմալն, առավել պոռթկուն քան որեւէ այլ թուրք, դատապարտել է հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը եւ սուր քննադատության ենթարկել իթթիհադական ցեղապետերին՝ որպես  այդ հանցագործության հեղինակների,  անողորմաբար պահանջելով նրանց հետապնդումը եւ պատիժը: Այս վերաբերմունքին համապատասխան՝ նա պայքար էր մղում նաեւ Քեմալական շարժման դեմ, որն այն ժամանակ սատարում էին տապալված Իթթիհադի գաղտնի պարտիզանները: Նրան առեւանգեցին Ստամբուլում Թոքաթլյան հյուրանոցի վարսավիրանոցից եւ մոտորանավակով տարան քաղաքի Ասիական մասը, ուղեւորվելով դեպի Անկարա՝ դավաճանության համար մեղադրանքով դատի: Սակայն Իսմիթի մոտ խումբը կանգնեցվեց Մուսթաֆա Քեմալի հետ միավորված այդ ժամանակվա Առաջին զորքի հրամատարի՝ գեներալ Նուրեդինի կողմից: Ալի Քեմալը գեներալի հրահրմամբ  Lինչի դատաստանի ենթարկվեց  ամբոխի կողմից: Նրա գլուխը ջախջախված էր մահակներով, եւ նրան քարկոծելով սպանեցին: Նուրեդին անձամբ այսպես է նկարագրել տեղի ունեցածը Ռիզա Նուրին (ով Իսմեթի [Ինոնյու] հետ Լոզան էր ուղեւորվում՝ խաղաղության բանակցություններ վարելու Դաշնակից պետությունների հետ). §Նրա արնաշաղախ մարմինն այնուհետ կախաղան բարձրացվեց եւ տապանագիր կախվեց նրա կրծքավանդակին, որի վրա գրված էր «Արթին Քեմալ»: Զոհին հանպատրաստից հայի անուն շնորհելով՝ զտարյուն թուրքին մեծագույն արհամարհանքի ենթարկեցին՝ որպես անարգված ազգի անդամ:
Պատմականորեն անարգվելով Թուրքիայում իբրեւ դավաճան՝ փորձեր են արվել վերանայելու Ալի Քեմալի ժառանգությունը՝ Բորիս Ջոնսոնի ճանաչվածության բարձրացման հետ մեկտեղ: Նա վերագնահատվեց իբրեւ այլախոհ եւ փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպան: 2004թ. Թուրք լրագրողների ասոցիացիան Ալի Քեմալի անունը նշել էր Թուրքիայի Հանրապետությունում նահատակված լրագրողների շարքում: Այդ ցուցակը շուտով համալրեց Հրանտ Դինքը, ով սպանվեց 2007թ. Հայոց ցեղասպանության հետ հաշտվելու թուրքերի ուղղված կոչերի համար, եւ ում սպանության հետաքննությունները դեռեւս  ավարտված չեն պաշտոնական հստակ հանցակցության պատճառով: 2011թ. Թուրք լրագրողների ասոցիացիան 1915թ. սպանված 10 հայ լրագրողների անուններ ավելացրեց, որոնց թվում էր նաեւ հայտնի գրող եւ իրավաբան Գրիգոր Զոհրապը, ով սպանության պահին Օսմանյան խորհրդարանի պատգամավոր էր:
Հայերը եւ հեղինակավոր պատմաբանները Քեմալ Ալիի հիշում են որպես բացառիկ անձնավորության, ով իրապես արդարամիտ ու քաջարի թուրք անվանի մարդկանցից մեկն էր Հայոց ցեղասպանության ժամանակաշրջանում եւ դրանից հետո: Կապը Մեծ Բրիտանիայի նոր արտաքին գործերի քարտուղար Բորիս Ջոնսոնի հետ ուշագրավ է:

Турецкий прадед новоназначенного государственного секретаря Великобритании по иностранным делам Бориса Джонсона Али Кемаль сопротивлялся совершившим Геноцид армян и в 1922 году был жестоко убит расистскими силами. Об этом отмечается в сообщении, распространенном Армянской ассамблеей Америки.
Согласно сообщению, новый госсекретарь Великобритании по иностранным делам Борис Джонсон известен как мэр Лондона, яркая личность и лидер агиткампании референдума по Brexit. «Мало сведений известно о его биографии, в которой выражена смесь многослойного этнического наследия британца, в том числе турецкого прадеда – Али Кемаля. Последний на самом деле выделялся как один из самых смелых голосов, который сопротивлялся турецким руководителям, совершившим Геноцид армян в 1915 – 1923 годах, и в 1922 году был жестоко убит.
Беспокоясь за свою жизнь как журналиста, в 1909 году Али Кемаль сбежал в Англию и остался там с женой Уинфред и дочерью. Однако через короткое время после рождения сына его жена умерла из-за послеродовой лихорадки в городе Борнмут. Несколько лет спустя, в 1912 году, он вернулся в Османскую империю и вновь женился на дочери османского паши, Сабихе Ханим. Дети Али Кемаля от первой жены, которые еще проживали в Англии, приняли фамилию бабушки с материнской стороны – Джонсон. Сын Али Кемаля, дед Бориса Джонсона, который изначально носил имя Осман, в дальнейшем начал использовать свое второе имя – Уилфрид.
Прадед Джонсона Али Кемаль был самым значимым турецким критиком политики уничтожения со стороны османского государства. Али Кемаль был журналистом и общественным деятелем, который на короткое время в 1919 году даже занимал должность министра в послевоенном Османском правительстве.
Доктор Ваагн Дадрян, многочисленные публикации которого раскрыли германские и османские доказательства о Геноциде армян, представил влиятельное описание роли Али Кемаля в политике младотурецкого периода. Али Кемаль был сторонником либеральных идей, которые подавлялись как младотурецкими экстремистами, так и турецкими националистами во главе с Мустафой Кемалем.
Али Кемаль осудил осуществленный в отношении армян геноцид и подверг резкой критике иттихадистских лидеров, как авторов этих преступлений, требуя их преследования и наказания. Он боролся также с кемалистским движением, которое тогда поддерживали свергнутые иттихадистские партизаны. Его похитили в Стамбуле и увезли в Анкару, на суд по обвинению за предательство. Однако у Исмита группу остановил тогдашний генерал Первого отряда войск Нуреддин, который объединился с Мустафой Кемалем. По приказу генерала Али Кемаль был подвергнут суду Линча: его забили камнями.
В Турции Али Кемаль исторически считался предателем, и предпринимались попытки пересмотреть его наследие одновременно с ростом популярности Бориса Джонсона. Однако в 2004 году Ассоциация турецких журналистов отметила имя Али Кемаля как журналиста, погибшего наряду с другими журналистами Турции. Этот список в скором времени пополнил Грант Динк, который был убит в 2007 году.
Армяне и авторитетные историки помнят Али Кемаля как исключительную личность, который на самом деле был одним из справедливых и храбрых турок в период совершения Геноцида армян.