Թալիշում ապրիլի 4-ին ծանր վիրավորված եւ առ այսօր հոսպիտալում գտնվող Ռոլանդ Սահակյանը չի բացառվում առաջիկայում արտերկիր մեկնի՝ բուժման նպատակով:
Ըստ Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության՝ ականապայթյունային համակցված թորակոաբդոմինալ վիրավորում ստացած եւ ապրիլի 5-ին ՀՀ ՊՆ Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի վերակենդանացման բաժանմունք տեղափոխված N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Ռոլանդ Սահակյանի վերականգնողական բուժումն արտերկրում կազմակերպելու ուղղությամբ եւս կատարվել են համապատասխան հարցումներ, ստացվել է համապատասխան դիրքորոշում: Անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթն ուղարկվել է ՀՀ առողջապահության նախարարություն` արտերկրում վերականգնողական բուժման հարցը սահմանված կարգով քննարկելու համար: Ռոլանդ Սահակյանի հարազատները եւս տեղեկացված են արտերկրում վերականգնողական բուժումը կազմակերպելու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքերի մասին:
Նշենք, որ Ռոլանդ Սահակյանը հոսպիտալում գտնվելու ընթացքում շուրջ 9 վիրահատության է ենթարկվել. երկու թոքերի, լեղապարկի, լյարդի, 12-մատնյա աղիքի եւ ողնաշարի: Հունիսի վերջին Ռոլանդը տեղափոխվել էր հիվանդասենյակ, սակայն օրեր անց վիրահատվել եւ կրկին տեղափոխվել Վերակենդանացման բաժանմունք: Այժմ նա արդեն հիվանդասենյակում է:

Не исключается, что Роланд Саакян, который был тяжело ранен 4 апреля в Талыше и по сей день находится в военном госпитале, в ближайшее время отправится за рубеж на лечение. Об этом говорится в сообщении, распространенном Министерством обороны Армении.
Согласно сообщению, для организации реабилитационного лечения за рубежом солдата-срочника, рядового Роланда Саакяна, получившего торакоабдоминальное минно-взрывное ранение и доставленного 5 апреля в реанимационное отделение Центрального клинического военного госпиталя МО Армении, были отправлены соответствующие запросы, на которые получены ответы.
Весь пакет документов был отправлен в Министерство здравоохранения для обсуждения возможностей реабилитационного лечения за рубежом, согласно порядку и условиям, установленным решением Правительства Армении от 21.04.2016 года. Родные Роланда Саакяна проинформированы о работах, проводимых в направлении организации лечения военнослужащего за рубежом.
Отметим, что Роланда Саакяна в госпитале прооперировали 9 раз. В конце июня военнослужащий был переведен в больничную палату, однако через пару дней его вновь прооперировали и перевели в реанимационное отделение. Сейчас он уже в больничной палате.