Փաստաթղթերը Հայաստանի պետական արխիվ ավելի վաղ կհանձնվեն: Այս մասին առաջարկ է պարունակվում «Արխիվային գործի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծում, որը հոկտեմբերի 3-ին ԱԺ-ում ներկայացրել է քաղաքաշինության կառավարման եւ զարգացման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
Իշխանության կենտրոնական մարմիններում փաստաթղթերի պահման ժամկետն առաջարկվում է կրճատել 10-ից մինչեւ 7 տարի: Քաղաքային իշխանությունների փաստաթղթերի համար այդ ժամկետը կմնա 5 տարի: Սակայն եթե փաստաթղթերն էլեկտրոնային են, պահման ժամկետը կրճատվում է մինչեւ 3 տարի՝ անխտիր կենտրոնական կամ տեղական գերատեսչությունների փաստաթղթերի դեպքում:
«Քանի որ էլեկտրոնային փաստաթղթերի դեպքում էական չէ, թե դրանք ֆիզիկապես որտեղ են գտնվում: Իսկ եթե փաստաթղթերը թղթի վրա են, տարբերություն կա: Ոչ մեծ վաղեմության փաստաթղթերն ավելի լավ է ձեռնարկություններում պահել, որպեսզի ծավալուն ստուգումների ժամանակ դրանք արխիվից բերելու, իսկ հետ հետ տանելու անհրաժեշտություն չառաջանա »,- պարզաբանել է Տերտերյանը:

Документы в государственный архив Армении будут сдавать скорее. Предложение об этом содержится в проекте изменений в закон «Об архивном деле», который представил в парламенте Армении 3 октября первый замминистра территориального управления и развития Армении Ваче Тертерян.
Срок хранения документов в органах центральной власти предлагается сократить с 10 до 7 лет. Для муниципальных документов этот срок останется 5 лет. Но если документы электронные, срок хранения сокращается до 3 лет - будь то центральные или локальные ведомства.
«Потому что в случае с электронными документами неважно, где физически они находятся. А если документы бумажные, разница есть. Документы небольшого срока давности лучше оставлять на предприятиях, чтобы при масштабных ревизиях не пришлось везти их целиком из архива, а потом – обратно», - пояснил Тертерян.