Ֆունտ ստերլինգը 31 տարվա մեջ նվազագույն ցուցանիշն է գրանցել հայտնում է Financial Times-ը՝ վկայակոչելով Global Markets-ի փորձագետ Ջեյմի Չիշոլմին:
Ֆունտի փոխարժեքն ընկել է 0,5 տոկոսով, մինչեւ 1,27 դոլար, որը 1985 թվականից ի վեր ամենացածր ցուցանիշն է:
Bloomberg-ի տեղեկություններով՝ դա պայմանավորված է ներդրողների այն մտահոգություններով, որ Մեծ Բրիտանիային սպասում են Brexit-ի ծանր հետեւանքները:
Ֆունտն արժեզրկվել է աշխարհի 31 հիմնական արժույթներից 30-ի նկատմամբ, երբ վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիան Եվրամիությունից դուրս գալը կնախաձեռնի 2017-ի առաջին եռամսյակում:
Այն օրից ի վեր (հունիսի 23), ինչ Բրիտանիան քվեարկել է ԵՄ-ից դուրս գալու օգտին, ֆունտը դոլարի նկատմամբ 14 տոկոսով արժեզրկվել է, եւ եզրափակել է 1984 թվականի իր վատագույն ցուցանիշով: Շուկային պատուհասել է նաեւ FTSE 100 բրիտանական ֆոնդային ինդեքսի անկումը, որը 16 ամիսների ընթացքում առաջին անգամ գերազանցել է 7000 կետը:

The pound came within a whisker of a new 31-year low against the dollar after the currency market sensed the UK moving towards a “Hard Brexit” position in its negotiations for exiting the EU, Financial Times reported quoting Global Markets’ expert Jamie Chisholm.
So, the rate of pound dropped by 0.5% to $1.27, which is the lowest indicator since 1985.
According to Bloomberg, this happens due to concern of investors that the UK will face hard consequences of Brexit.
As it was reported, pound fell afgainst 30 out of 31 major world currencies after Prime Minister Theresa May announced that the UK will initiate Brexit in the first quarter of 2017.
After voting for Brexit on June 23, pound dropped by 14% against dollar and finished the worst quarter since 1984.