Պենտագոնը կշարունակի ուշադիր հետեւել Սիրիայում նոր սարքավորումների տեղադրմանը, հատկապես եթե դա առնչվում է կոալիցիոն ուժերի շահերին: «Ամերիկայի ձայնի» հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար Փիթեր Քուքը՝ մեկնաբանելով Սիրիայում ռուսական C-300 զենիթահրթիռային համակարգերի տեղադրումը:
«Կցանկանայի ընդգծել, որ խոսքը «երկիր-օդ» համակարգի մասին է: Որքան ինձ հայտնի է, Ռուսաստանը պնդում է, որ իր գլխավոր նպատակը Սիրիայում ԻՊ-ի եւ «Ան Նուսրա»-ի դեմ պայքարն է: Այդ խմբավորումներից ոչ մեկն ավիացիա չունի: Հարց է առաջանում. այդ դեպքում նրանց ինչի՞ն է պետք այդ համակարգը»,- ասել է Քուքը:
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի «թռիչքային անձնակազմերն ինքնապաշտպանության լիարժեք իրավունք ունեն»: «Մինչեւ հիմա մեզ հաջողվել է սիրիական երկնքում գործողությունների հետ կապված խնդիրները լուծել «Փոխըմբռնման մասին հուշագրի» օգնությամբ, նույնիսկ Ռուսաստանի հետ տարաձայնությունների պայմաններում, եւ կարողացել ենք խուսափել սխալներից: Հույս ունենք, որ դա կհաջողվի նաեւ ապագայում»,- ասել է Պենտագոնի ներկայացուցիչը:

Пентагон продолжит внимательно следить за установкой нового оборудования в Сирии, особенно если это затрагивает интересы сил коалиции. Об этом заявил пресс-секретарь Пентагона Питер Кук, размещение российских ЗРК С-300 в Сирии, передает «Голос Америки».
«Мне хотелось бы особо подчеркнуть, – сказал Кук, – что речь идет о системе «земля – воздух». Насколько мне известно, Россия утверждает, что ее главной целью является борьба с ИГИЛ и группировкой «Ан-Нусра» в Сирии. Ни одна из этих группировок не располагает авиацией. Возникает вопрос: для чего им тогда эта система?». По его словам, США намерены использовать «существующие механизмы деконфликтации для обеспечения безопасности летных экипажей».
Кук подчеркнул и то, что «летные команды имеют полное право на самозащиту».«До сих пор, – отметил он, – нам удавалось разрешать конфликты, связанные с операциями в сирийском небе при помощи «Меморандума о взаимопонимании» – даже при наличии разногласий с Россией – и удавалось избежать просчетов и ошибок. Очень надеемся, что это будет нам удаваться и в будущем».