Ուզում ենք, որ սփյուռքն առավել ակտիվ մասնակցություն ունենա Հայաստանի տնտեսական կյանքում: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին, Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) խորհրդի նախագահ Քերոլին Մուգարի եւ Հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպմանը ներկա էին նաեւ ԱՀՀ-ի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Րաֆֆի Քասարջյանը եւ ԱՀՀ-ի տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանը:
Վարչապետը ողջունել ու կարեւորել է Ամերիկայի հայկական համագումարի հայանպաստ գործունեությունը, որն ուղղված է Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը եւ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացմանը:
Ամերիկայի հայկական համագումարի ներկայացուցիչները շնորհավորել են Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ վստահեցնելով, որ ԱՀՀ-ն կշարունակի ակտիվ աշխատանքը՝ ի նպաստ Հայաստանի հետագա զարգացման եւ համահայկական ծրագրերի իրականացման:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարության այսօրվա ծրագիրը նախատեսում է արագընթաց բարեփոխումներ՝ ներգրավելով համայն հայության ողջ ներուժը: Կառավարության ղեկավարն առաջնահերթ է համարել ներդրումների խթանմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը, ինչպես նաեւ՝ հատկապես գյուղական համայնքներում կրթության որակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերը: Կարեւորելով Հայաստան-Սփյուռք կապերի ներգրավումը տնտեսության ոլորտային զարգացման գործում՝ Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է։
«Երկրում անհրաժեշտ է հաստատել նոր տնտեսական հարաբերություններ, եւ կառավարությունը պատրաստ է  ստանձնել  Հայաստանում ներդրումային ակտիվություն խթանողի գործառույթը, աշխատել միջազգային ներդրողների հետ՝ ապացուցելու համար, որ Հայաստանում բիզնեսով զբաղվելն ու ներդրումներ կատարելն ապահով են, անվտանգ եւ, պարզապես, շահավետ։ Սփյուռքի մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսական կյանքում մենք ուզում ենք տեսնել առավել ակտիվ ու նպատակային, ուզում ենք որ մասնակից դառնաք մեր ծրագրերին՝ ոչ միայն բարեսիրական ու ներդրումային նախաձեռնություններով, այլեւ կառավարման նոր մշակույթ բերելու առումով, Սփյուռքի մեր լավագույն մասնագետների գիտելիքներն ու ներուժը համահայկական նպատակներին ծառայեցնելու առումով»,– ասել է վարչապետը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-Սփյուռք կապերի վերաիմաստավորմանը, հայապահպանությանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ ԱՀՀ-ի միջեւ համագործակցության ծրագրերին վերաբերող հարցեր:

YEREVAN. - We want the Diaspora to have more active participation in the economic life of Armenia.
Armenian Premier Karen Karapetyan said the aforementioned at the meeting with President of the Board of Trustees of Armenian Assembly of America (AAA) Carolyn Mugar and Co-President Anthony Barsamian Saturday.
The meeting was also attended by AAA Board of Trustees member Raffi Kasarjian and AAA regional director Arpi Vartanian, the Government press-service reports.
The Premier welcomed and underscored the importance of the pro-Armenian activity of the Armenian Assembly of America (AAA), which is aimed at enhancing the Armenia-Diaspora ties and deepening Armenian-American relations.
The AAA representatives congratulated Karapetyan on his appointment as the republic’s prime minister, assuring that AAA will continue to work actively towards the further development of Armenia and implementation of pan-Armenian programs.
The Premier noted that the current Government program provides for speedy reforms with the involvement of the entire potential of all Armenians. He considered as a priority the programs aimed at promoting investments, improving business climate, as well as raising education level, especially in rural communities.
Underscoring the importance of involving Armenia-Diaspora ties in the sectoral development of economy, Karapetyan noted:  “New economic relations need to be established in the country. The Government is ready to take up the function of investment ‘activeness’ promoter in Armenia and work with international investors to prove that engaging in business and making investments in Armenia is safe and merely beneficial. We want the Diaspora’s participation in Armenia’s economic life to be more active and targeted. We want you to participate in our programs not only within charity and investment initiatives, but also in terms of introducing new governance culture and serving the knowledge and potential of our best specialists for pan-Armenian needs.”
Issues related to reconsidering Armenia-Diaspora ties, preservation of Armenian identity, as well as cooperation programs between Armenia and AAA were also discussed at the meeting.