Եվրամիությունը մինչեւ հիմա Թուրքիային չի վճարել 3 մլրդ եվրոն, որը պարտավորվել էր վճարել Անկարայի հետ կնքած միգրացիոն գործարքի շրջանակում: Այս մասին ասել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք 3 մլն փախստականի ենք ընդունել: ԵՄ-ն մեզ խոստացել էր 3 մլրդ եվրո վճարել: Մենք ստացել ենք 200-250 մլն եվրոն: Ինչու՞: Որովհետեւ նրանք անազնիվ են, կեղծ: Ասացին, որ կտան 3 մլրդ, եւ մինչեւ հիմա «տալիս» են»,- ասել է էրդողանը Ստամբուլում Իսլամական համագործակցության կազմակերպության նիստում:
Էրդողանը նաեւ նշել է, որ ԵՄ-ն միգրացիոն խնդրով մտահոգվել է միայն այն բանից հետո, երբ Անկարան հայտարարել էր, որ պատրաստ է բացել ԵՄ-ի հետ իր սահմանները փախստականների առաջ:
Հիշեցնենք, որ 2016-ի մարտին Թուրքիան եւ ԵՄ-ն միգրացիոն գործարք էին կնքել, որի համաձայն Թուրքիան պետք է 3 մլրդ եվրո ստանալ փախստականներին իր երկրում պահելու, ինչպես նաեւ ԵՄ հասած սիրիացի փախստականներին հետ ընդունելու համար

The European Union has not paid 3 billion euros to Turkey up till now, which it has been obliged to pay within the framework of the migration deal signed with Ankara, stated the Turkish President Recep Tayyip Erdogan, reports the RIA Novosti.
"We accepted 3 million refugees. The EU has promised us to pay 3 billion euros [to Turkey]. We received 200-250 million euros only. They are dishonest. They said they would pay 3 billion, but we haven’t received it up till now, " said Erdogan in Istanbul at the Organization of Islamic Cooperation. Erdogan also noted that the EU became concerned with the problem of migration only after Ankara had announced about its readiness to open the borders for the refugees with the EU.
As earlier reported, in March of 2016 Turkey and the EU signed an immigration agreement, under which Turkey should receive 3 billion euros for keeping refugees in Turkey, as well as accept back the Syrian refugees who had reached the EU.