Քաղբանտարկյալ ունենում է այն երկիրը, որտեղ չկան ժողովրդավարական հիմունքներ, չկա ժողովրդավարություն, որտեղ սահմանափակվում է մարդու խոսքի ազատությունը։ Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Ազգային միացյալ շարժման առաջնորդ, ներկայումս դատապարտված Շանթ Հարությունյանի որդին՝ Շահեն Հարությունյանը։
Նա հայտնել է, թե նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 17:00-ին, Ազատության հրապարակում տեղի կունենա հանրահավաք, որի կհաջորդի երթ, իսկ ցուցարարների պահանջը լինելու է քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը։ Ըստ Շահենի՝ իրենք արդեն չորրորդ տարին է՝ նախաձեռնում են անոնիմուսների երթ:
Խոսելով քաղբանտարկյալների մասին՝ նա նշել թ, թե քաղբանտարկյալների առկայությունը վտանգում է երկիրը, պետական ամբողջ համակարգի գոյությունը։ «Քաղբանտարկյալների թիվը երկրում պարբերաբար ավելանում կամ պակասում է, սակայն էական ոչինչ չի փոխվում. երկիրը գնում է կործանման, գրեթե ամբողջովին կորցրել է իր անկախությունը, գտնվում է օտար կառույցների լծի տակ, երկիրը կառավարվում է՝ տուրք տալով այլ ուժային կենտրոնների, պետական այրերը հայանպաստ գործունեություն չեն ծավալում»,- ասել է երիտասարդ ակտիվիստը:
Նա նաեւ հայտնել է, թե հոկտեմբերին հանդիպել է հորը, որը մարտական է տրամադրված, անգամ մերժել է վաղաժամ ազատվելու առաջարկը։

Политзаключенные есть в тех странах, в которых нет демократии, ограничивается свобода слова. С таким заявлением на встрече с журналистами 4 ноября выступил сын руководителя так называемой «Объединенной национальной инициативы», осужденного Шанта Арутюняна Шаген Арутюнян.
Он сообщил, что 5 ноября в 17:00 на Площади Свободы состоится митинг, за которым последует шествие. Требование же демонстрантов будет одно – освобождение политзаключенных. По словам Арутюняна, они уже четвертый год инициируют «Шествие анонимусов».
Говоря о политзаключенных, сын Шанта Арутюняна подчеркнул, что их наличие ставит под угрозу страну, существование всей государственной системы. «Число политзаключенных в стране периодически увеличивается или уменьшается, но существенно ничего не меняется. Страна разрушается, она почти полностью утратила свою независимость, находится под гнетом иностранных структур, государственные мужи не ведут проармянскую деятельность», - сказал он.
Шаген Арутюнян также отметил, что в октябре встречался с отцом, который настроен по-боевому, даже отказался от предложения о досрочном освобождении.