Մոսկվան եւ Անկարան շարունակում են երկխոսությունը Սիրիայի հարցով հնարավոր թեմաների մասին բանակցությունների շուրջ, որոնք պլանավորվում է անցկացնել հունվարի կեսին Աստանայում։ Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն։
«Իրոք, մշտական շփումներ են պահպանվում թուրք գործընկերների հետ, որոնց ընթացքում քննարկվում են  հնարավոր երկխոսության տարբեր հարցեր։ Այդ ամենն ընթանում է Սիրիայում քաղաքական կարգավորում գտնելու ֆոնին»,– ասել է Պեսկովը։
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Սիրիայի հարցով 2 համաձայնագիր է պատրաստ՝ մեկը քաղաքական կարգավորման մասին, իսկ մյուսը՝ հրադադարի, որոնք կարող են իրականացվել ցանկացած ժամանակ։

Moscow and Ankara will continue the dialogue on possible topics for talks on Syria that will be held in Astana in mid-January, spokesperson for Russian leader Dmitry Peskov said.
In turn, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu spoke about the readiness of the two agreements on Syria: one for a political solution and the second on truce which can be implemented at any time.
The Minister reiterated Turkey's commitment to finding a political solution to the conflict in Syria and announced its intention to extend the ceasefire to the entire country.
Earlier, the Turkish state news agency Anadolu reported that it will be offered to stop fighting in Syria starting 00:00 December 29 as a part of an agreement between Turkey and Russia.