Թուրքիայի ոստիկանությունը հինգ մարդու է կալանավորել Անկարայում Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կարլովի սպանության հետաքննության շրջանակում, հայտնում է Anadolu–ն։
Հինգ կալանավորվածներից չորսը դեսպանին սպանողի՝ Մեւլյութ Մերթ Ալթինթաշի ծառայակիցներն են, որոնց մեղադրանք է առաջադրվել «զինված ահաբեկչական կազմակերպությանը պատկանալու համար»։ Իսկ հինգերորդ կալանավորվածն իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլահ Գյուլենի կազմակերպության ակտիվիստներից է, որը հովանավորում էր կազմակերպության կողմնակիցներին Իզմիրի ոստիկանական դպրոցի սաների շրջանում։ Այդ դպրոցում է սովորել նաեւ Ալթինթաշը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կարլովը սպանվել է դեկտեմբերի 19-ին Անկարայում։ Նրա վրա կրակած Մեվլյութ Մերթ Ալթինթաշին ոչնչացրել էին տեղի անվտանգության ուժերը։ Ռուսաստանը այդ սպանությունը որակել էր ահաբեկչություն։

Полиция в Турции арестовала пять человек в рамках расследования убийства посла России в Анкаре Андрея Карлова, сообщает Anadolu.
Четверо из пяти арестованных были сослуживцами застрелившего посла Мевлюта Мерт Алтынташа. Это Илькер Эр, Абдулькадир Ягин, Эрдоган Эрдинчли и Зийа Шехиотглу, которым предъявлено обвинение в «принадлежности к вооруженной террористической организации». Согласно правоохранительным органам,  пятым арестованным является активист организации оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена (FETÖ), курировавший сторонников организации из числа курсантов полицейской школы имени Рушту Унсала в Измире, где обучался Алтынташ. Это - Сулейман Эрген, сообщает РИА Новости.
Напомним, что Андрей Карлов был застрелен 19 декабря во время выступления на открытии в Анкаре фотовыставки. Убивший дипломата Мевлют Мерт Алтынташ был ликвидирован местными силами безопасности. Россия квалифицировала происшедшее как теракт. Следственный комитет РФ возбудил уголовное дело по статье «акт международного терроризма».