Կառավարությունը հնարավորություն չունի ազդել արտասահմանում այլ անձանց անտրամաբանական արարքների վրա։ Այս մասին փետրվարի 8-ին ԱԺ–ում ասել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ պատասխանելով պատգամավոր Թեւան Պողոսյանի հարցին։
«Ալեքսանդր Լապշինի շուրջ իրավիճակը բացարձակապես անտրամաբանական էր։ Դժվար է կանխատեսել առանձին անձանց եւ անգամ երկրների անտրամաբանական պահվածքը։
Իհարկե, մենք քննարկումներ ենք տանում պաշտպանության եր ԱԳ նախարարների հետ։ Ինչ–որ բան ԱԳ նախարարն ասում է, իսկ մնացածը թողեք մեր մեջ մնա»,– ասաց վարչապետը։

У Правительства Армении нет возможностей влиять на нелогичные поступки иных лиц за рубежом. Об этом заявил на правительственном часе в парламенте Армении 8 февраля премьер-министр Карен Карапетян, отвечая на вопрос депутата Тевана Погосяна.
Ситуация с блогером Александром Лапшиным была абсолютно нелогичной. Трудно предусмотреть действия нелогичного поведения отдельных лиц и, возможно, даже стран.
«Конечно, мы ведём обсуждения с министром иностранных дел, министром обороны. О чём-то сообщает министр иностранных дел, а остальное разрешите оставить между нами», - заявил Карапетян.