Նոյեմբերի 10-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան տիկին Մարի Յովանովիչը «Սինոփսիս-Արմենիա» ընկերությանը կշնորհի ԱՄՆ պետքարտուղարության տնտեսական, էներգետիկայի եւ բիզնեսի գործերով քարտուղարի տեղակալ Ռոբերտ Դ. Հորմատսի կողմից սահմանված մրցանակը, որը սահմանվել է 2010թ ԱՄՆ պետքարտուղարի գերազանց կորպորատիվ գործունեության համար շնորհվող  մրցանակի եզրափակիչ փուլ անցած  12 ընկերությունների համար:
Սինոփսիսը ճանաչվել է որպես ծրագրավորման եւ ծրագրային ապահովման ընկերություն, որը խթանում է ԱՄՆ եւ օտարերկրյա ներդրումները` ներկայացնելով Հայաստանը որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման հեռանկարային կենտրոն, համագործակցում է համալսարանների հետ ՏՏ ուսուցման ծրագրերի շուրջ եւ աշխատում է աղտոտվածության մակարդակի նվազեցման ուղղությամբ Հայաստանում` տնկելով հարյուրավոր ծառեր վերջին ժամանակների անտառահատումների հետեւանքները կանխելու համար: Սինոփսիս-Արմենիան ընտրվել է աշխարհի տարբեր երկրներում ԱՄՆ դեսպանների կողմից առաջադրած ռեկորդային 78 հավակնորդների շարքից: Եզրափակիչ փուլում հայտնվել են միջազգային բիզնեսի այն առաջատարները, որոնք գիտակցում են այն կարեւոր դերը, որը կատարում են արտերկրում գործող ամերիկյան ընկերությունները` որպես լավ կորպորատիվ քաղաքացիներ: Մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա Սինոփսիսի երեւանյան գրասենյակներում ժամը 15:00:
Պետքարտուղարի կողմից գերազանց կորպորատիվ գործունեության մրցանակը շնորհվում է 1999թ.-ից` նպատակ ունենալով զարգացնել կորպորատիվ պատասխանատվությունը, նորարարությունը եւ ժողովրդավարական սկզբունքները: Պետքարտուղարությունը պատրաստ է աշխատել ընկերությունների հետ այս ոլորտի լավագույն փորձը աշխարհով մեկ տարածելու, ինչպես նաեւ հայրենի երկրում եւ արտերկրում կյանքի բարելավմանն ուղղված քայլերը խթանելու հարցում: 2010թ. մրցանակաբաշխության հաղթողները հայտնի կդառնան այս աշնանը Պետքարտուղարի կողմից մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողության ժամանակ:

On November 10, Ambassador Marie L. Yovanovitch will present Synopsys in Armenia with an award from Department of State Under Secretary for Economic, Energy and Business Affairs Robert D. Hormats in recognition of their status as one of twelve finalists for the Secretary of State’s prestigious 2010 Award for Corporate Excellence (ACE). Synopsys was recognized for the software and programming company’s promotion of U.S. and foreign investors by showcasing Armenia as a potential informational technology (IT) hub; its collaboration with universities on IT training programs; and its reduction of pollution levels in Armenia by planting hundreds of trees to counter recent deforestation. Synopsys was chosen from a record number of 78 nominations submitted by American ambassadors around the world. ACE finalists are international business leaders who recognize the vital role that U.S. businesses play abroad as good corporate citizens. The presentation will take place at Synopsis offices in Yerevan at 3:00pm.
The Secretary of State has awarded the ACE since 1999 to recognize U.S. businesses for advancing good corporate citizenship, innovation, and democratic principles. The Department of State is committed to working with business to further these best practices worldwide and to recognize efforts to improve lives at home and abroad. The 2010 ACE winners will be announced at the annual ceremony hosted by the Secretary of State later this fall.