Քաղաքական ընտրությունները շատ հարցերում նման են կին ընտրելուն ու խնամախոսությանը, համարում է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Աղվան ՎԱրդանյանը։
Մարտի 15-ին Երեւանի Աջափնյակ թաղամասում նախընտրական քարոզչության ընթացքում իր ելույթում Աղվան ՎԱրդանյանը ասել է, որ երբ մարդը գնում է խնամախոսության, նա ուշադրություն է դարձնում, թե աղջիկը ինչ ընտանիքից է, ինչ կենսագրություն ունի, ինչ արտաքին տվյալներ ու բնավորություն։ Նրա խոսքով մոտավորապես նույնը պետք է տեղի ունենա ընտրությունների ժամանակ։
Գալիք խորհրդարանական ընտրություններին Հայաստանում մրցակցելու են ինը քաղաքական ուժեր, ու երկրի քաղաքացիների համար, Վարդանյանի խոսքով, բավականին դժվար է լինելու կողմնորոշվել, թե ում արժե հավատալ, ում՝ ոչ։ Դրա համար էլ այս հարցում, նրա կարծիքով, պետք է առաջնորդվել նույն սկզբունքներով, որոնցով մարդիկ առաջնորդվում են խնամախոսության ժամանակ՝ պետք է նայել, թե ինչ է իրենից ներկայացնում կուսակցությունը, ովքեր են դրա անդամները, ինչ անցյալ ունի այն։

Политические выборы во многом похожи на выбор жены и на сватовство, считает представитель Верховного органа АРФД, секретарь парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Агван Варданян.
Во время выступления в ходе предвыборной кампании в ереванском районе Ачапняк 15 марта Агван Варданян сказал, что когда человек идет свататься, он обращает внимание на то, какая у девушки семья, какая у нее биография, какие внешние данные и характер. Примерно то же самое, по его словам, должно происходить во время выборов.
На предстоящих парламентских выборах в Армении будут соперничать девять политических сил, и гражданам страны, по словам представителя Верховного органа АРФД, довольно сложно сориентироваться, кому стоит верить, а кому – нет. Поэтому в этом вопросе, по мнению Варданяна, стоит руководствоваться теми же принципами, которыми люди руководствуются при сватовстве: нужно смотреть, что собой представляет партия, кто в нее входит, какое у нее прошлое.